Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Spawanie drutem samoosłonowym krok po kroku

0
Spawanie drutem samoosłonowym krok po kroku

Spawanie pozwala połączyć szybko metalowe elementy, jednak aby uzyskać pożądane rezultaty, warto znać dostępne technologie. Jedną z nich jest spawanie przy pomocy drutu samoosłonowego. Jak wykorzystać tę metodę? W poniższym tekście opisujemy proces spawania drutem samoosłonowym krok po kroku. Zapraszamy do lektury.

Spawanie drutem samoosłonowym a inne metody

Wyróżnić można kilka stosowanych obecnie metod spawania. Różnią się one między innymi kosztami, jakością spawu, szybkością, a także łatwością przeprowadzenia. Z tego względu każda technologia ma swoich zwolenników, którym zależy na osiągnięciu określonego efektu. Najpopularniejsze metody spawania to:

 • MIG – spawanie przy pomocy elektrody topliwej (w postaci drutu nawiniętego na szpulę) w osłonie obojętnego gazu,
 • TIG – spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie obojętnego gazu,
 • MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie aktywnego gazu, wspomagającego proces obróbki metalu,
 • MMA – spawanie elektrodą otuloną.

Oprócz nich coraz większą popularnością cieszy się również spawanie drutem samoosłonowym. I nic dziwnego – jest prosta do opanowania, a ponadto można do niego wykorzystać migomat. To metoda hybrydowa, ponieważ łączy w sobie zalety technologii MAG oraz MMA.

Spawanie drutem samoosłonowym, jak wskazuje nazwa, wykorzystuje drut, który nie potrzebuje dodatkowej osłony. W przeciwieństwie więc na przykład do metody MAG butla z gazem osłonowym jest zupełnie zbędna. Opisywana technologia może być pod tym względem porównana do spawania MMA, jednak zamiast “męczyć” się z ciągła wymianą elektrod, korzystamy z palnika MIG. Spawanie drutem samoosłonowym jest dużo łatwiejsze do opanowania, szczególnie przez osoby początkujące.


SPAWARKA MIGOMAT WELDMAN MICRO MIG 190 MMA TIG Zobacz produkt: SPAWARKA MIGOMAT WELDMAN MICRO MIG 190 MMA TIG

Zalety spawania drutem samoosłonowym

Opisywana metoda spawalnicza ma jednak znacznie więcej zalet od kwestii wymienionych w poprzedniej części artykułu. Spawanie drutem samoosłonowym to doskonała opcja dla początkujących albo majsterkowiczów-amatorów, ponieważ jest dość prosta i szybka. Wykorzystać do niej możecie Państwo z powodzeniem zwykłą spawarkę MIG/MAG. Technologia nie wymaga zakupu dodatkowej butli z gazem, a cena drutów samoosłonowych w ofercie sklepu Handlowiec RS jest korzystna dla naszych klientów, koszty spawania są więc stosunkowo niskie.

Nieco bardziej doświadczeni spawacze z pewnością docenią natomiast trwałość połączeń – spawanie drutem samoosłonowym zapewnia wysokie wtopienie także przy łączeniu grubych elementów. Brak gazu do ochrony jeziorka spawalniczego eliminuje również potrzebę stosowania osłon przeciwwiatrowych podczas pracy na zewnątrz (na przykład na placu budowy), ponieważ podmuchy powietrza nie wpłyną na obróbkę metali. Wykonanie zlecenia w terenie jest ułatwione ze względu na brak butli z gazem, reduktora czy wężyków.

Drut samoosłonowy

Na rynku możecie Państwo znaleźć wiele różnorodnych drutów spawalniczych przystosowanych do innych technologii. Zanim przejdziemy do instrukcji spawania, warto bliżej przyjrzeć się drutowi samoosłonowemu. Drut taki połączony jest z topnikiem lub inną substancją, która w wyniku topnienia wydziela gazy ochronne. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowego gazu z butli.

Druty samoosłonowe są wyjątkowo wrażliwe na zmiany napięcia. Nieodpowiednio dobrane parametry mogą skutkować powstawaniem nadmiernej ilości odprysków spawalniczych lub problemami z przetopem. Ze względu na to warto kierować się zaleceniami producenta podczas ustawiania parametrów spawarki.

Drut samoosłonowy może być też podatny na zagniecenia, dlatego warto dobrać odpowiednio siłę docisku rolek podajnika. Standardowe roli z rowkiem V nie zawsze, ale czasami mogą być nieoptymalne do prowadzenia procesu. Uzyskanie odpowiedniej siły wypychania drutu, może wymagać zbyt dużej siły docisku. W takiej sytuacji dobrze jest sięgnąć po rolki dedykowane do drutu samoosłonowego ze specjalnym, radełkowanym rowkiem, który pozytywnie wpływa na prowadzenie procesu.

Przed zakupem drutu warto sprawdzić, czy jest kompatybilny z naszym urządzeniem. Dostępny on jest najczęściej na szpulach D100 i D200, dlatego należy sprawdzić (szczególnie przy zakupie mniejszej szpuli) czy trzpień mocujący będzie pasować do określonego typu szpuli.


MIGOMAT IDEAL PRAKTIK MIG 200 MMA SPAWARKA 230V Zobacz produkt: MIGOMAT IDEAL PRAKTIK MIG 200 MMA SPAWARKA 230V

Spawanie drutem samoosłonowym krok po kroku

 1. Do spawania drutem osłonowym nie potrzebują Państwo dodatkowych akcesoriów spawalniczych – wystarczy ochrona, spawarka migomat i drut.
 2. Warto pamiętać o poprawnym oczyszczeniu metalu z powłok, rdzy czy nieudanych spoin na przykład za pomocą szlifierki.
 3. Przed spawaniem drutem samoosłonowym trzeba poprawnie podłączyć przewód masowy do gniazda o dodatniej polaryzacji. Większość drutów samoosłonowych stosuje się z odwrotną polaryzacją tzn. uchwyt MIG powinien mieć polaryzację ujemną (-).
 4. Spawanie z niepoprawną polaryzacją może wpływać niekorzystnie na przebieg procesu, a nawet uniemożliwiać wykonanie spoiny o dobrych parametrach. Pojawiają się problemy z nadmierną ilością odprysków i formowaniem kropli metalu, a także mogą pojawić się problemy z jakością spoiny i przetopem.
 5. Następnie należy dostosować napięcie i posuw drutu do grubości materiału i rodzaju spoiny.
 6. Długość wolnego wylotu drutu powinna wynosić w zakresie 19-25mm. Długość łuku staramy się utrzymać na stałym poziomie +/- 3mm. Unikamy nadmiernego wydłużania łuku spawalniczego. Im dłuższy łuk spawalniczy, tym większą odległość muszą pokonać krople metalu do jeziorka spawalniczego. Musimy pamiętać, że w przypadku spawania drutem samoosłonowym nie mamy zewnętrznej ochrony gazowej, a osłona powstaje wskutek topnienia topnika i jest ograniczona. To może narażać przenoszone krople metalu na zewnętrzną ekspozycję. A to z kolei może przełożyć się na pogorszenie właściwości wytrzymałościowych spoiny.
 7. Jeżeli chodzi o prowadzenie uchwytu to z uwagi na to, że w trakcie spawania drutem samoosłonowym powstaje warstwa żużlu. Stosujemy zasadę, że żużel powstaje za łukiem elektrycznym. Ciągniemy żużel, a pchamy osłonę gazową. Ustawienie uchwytu pod lekkim kątem ciągnienia, powoduje, że żużel powstaje za łukiem spawalniczym.
 8. Po zakończeniu spawania drutem samoosłonowym i zastygnięciu żużla na powierzchni spoiny należy go usunąć np. przy pomocy szczotki drucianej. Jeżeli dobrze dobraliśmy parametry i mamy dobrej jakości drut, żużel powinien schodzić stosunkowo łatwo.

SPAWARKA INWERTOROWA MAGNUM MIG 201 NEW 3W1 Zobacz produkt: SPAWARKA INWERTOROWA MAGNUM MIG 201 NEW 3W1

Fachowa wiedza bez dopłat

Chociaż spawanie drutem samoosłonowym jest stosunkowo proste i niskonakładowe. Nie można zapominać o odpowiedniej ochronie, zarówno w przydomowym warsztacie, jak i profesjonalnym stanowisku spawalniczym. W sklepie Handlowiec RS znajdziecie Państwo niezbędne akcesoria, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo podczas obróbki metali, na przykład:

 • przyłbice,
 • półmaski i filtry,
 • rękawice,
 • parawany.

Jeśli natomiast poszukujecie Państwo porady na temat doboru spawarki, drutu czy innego produktu, z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Nasi specjaliści oferują fachową wiedzę bez dopłat. Zapraszamy!

FAQ:

Czym różni się spawanie drutem samoosłonowym od innych metod?

Przede wszystkim spawanie drutem samoosłonowym nie wymaga zastosowania butli z gazem obojętnym czy aktywnym, jak w innych popularnych technologiach. W odróżnieniu od metody MMA uzyskuje się dużo większą wydajność spawania, a sam proces jest dużo łatwiejszy do opanowania.

Jakie zalety ma spawanie drutem samoosłonowym?

Spawanie drutem samoosłonowym to metoda doskonała dla początkujących spawaczy albo tych osób, które spawają dość rzadko, nie wymaga bowiem zbyt dużego doświadczenia, jest również stosunkowo tania. Z tej technologii z powodzeniem mogą ponadto skorzystać także fachowcy podczas pracy na zewnątrz, ponieważ butla z gazem oraz osłony przeciwwiatrowe są zupełnie zbędne. Tworzone spoiny są solidne i dobrze wtopione w materiał.

Jak spawać drutem samoosłonowym?

Podobnie jak w przypadku innych metod, przede wszystkim z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. A jeżeli chodzi o techniczny aspekt to należy pamiętać o prawidłowym doborze parametrym oraz odpowiednim prowadzeniu palnika. Jest to proces zbliżony do spawania metodą MAG w osłonie gazów, ale z uwagi na brak gazu osłonowego rządzi się innymi zasadami. Dlatego dobrze jest zapoznać się z naszym artykułem i rekomendacjami producenta drutu.

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


 ©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl