Sprawdź, jak oceniają nas Klienci
Precyzyjny pomiar temperatury jest ważny nie tylko w medycynie czy branży spożywczej. Pirometry prezentowane w naszym sklepie to termometry w kształcie pistoletu na podczerwień. Doskonale sprawdzają się do prowadzenia pomiarów w miejscach trudno dostępnych, niebezpiecznych albo przy źródłach ciepła. Są wyjątkowo łatwe w obsłudze – wystarczy wycelować w dany obiekt i przycisnąć spust. Sprawdź na Handlowiec RS.
Pirometry
Sposób działania pirometrów laserowych
Powyższe pirometry dokładnie mierzą temperaturę powierzchni danego przedmiotu dzięki specjalnym czujnikom termicznym. Większość prezentowanych urządzeń posiada wskaźnik laserowy, który ułatwia wycelowanie i uzyskanie poprawnego pomiaru. Im większa odległość pomiędzy przedmiotem a pirometrem, tym większa plamka lasera pada na powierzchnię. Oznacza to, że akcesorium przelicza temperaturę z większej powierzchni.
W rzeczywistości pole pracy pirometru laserowego nie jest jednak idealnie ostre i nie ma wyraźnej granicy. Plamka powinna znajdować się więc na środku mierzonego obiektu i nie wychodzić poza jego brzegi. Aby zmierzyć temperaturę małych elementów, trzeba często znacznie zmniejszyć dystans. Optymalnie wielkość laserowego znacznika powinna być dwa razy mniejsza od powierzchni przedmiotu. Zapoznaj się z pirometrami dostępnymi w pozostałych spawalniczych.
Parametry pirometrów laserowych
Każdy materiał ma nieco inną zdolność wysyłania podczerwieni, co zależy od koloru oraz faktury powierzchni. W standardowych pirometrach laserowych współczynnik emisyjności ustawia się na 0,95 – uniwersalną wartość dla większości materiałów. W przypadku pracy z materiałami o wysokim połysku warto zastosować na ich powierzchni kawałek taśmy lub czarny, matowy lakier. Taśma czy farba przejmie wówczas temperaturę elementu i znacznie ułatwi uzyskać precyzyjny pomiar.
Kolejnym ważnym parametrem przy zakupie pirometru jest jego dokładność. Odchylenie od wartości rzeczywistej na poziomie ±2℃ i ±2% to standardowa dokładność w pirometrach o zakresie poniżej 1000℃. Przykładowo jeśli dany element w rzeczywistości ma temperaturę 50℃, 2% tej wartości, a więc możliwy błąd wynosi nie więcej niż 1℃. Przy wyższych temperaturach błąd jest odpowiednio wyższy.
Pirometr laserowy pobiera informacje o temperaturze nie tylko z punktu, w którym laser styka się z daną płaszczyzną, ale również z przestrzeni dookoła. Czerwona plamka sygnalizuje jedynie środek pola pracy pirometru. Rozdzielczość optyczna stanowi stosunek odległości pomiaru do średnicy pola pracy pirometru. Ten stały parametr pozwala dokładniej wyznaczyć obszar, z którego pobierane są promienie podczerwieni. Przykładowo rozdzielczość optyczna 12:1 oznacza, że na odległości 2 m średnica pola widzenia wynosi 16,6 cm.
Środki ostrożności
Ze względu na zastosowanie lasera w pirometrach podczas korzystania z nich należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno celować wskaźnikiem w oczy ludzi czy zwierząt. Podczas pobierania pomiaru z powierzchni o wysokim połysku warto sprawdzić, czy wiązka światła nie odbija się w pobliżu oczu przebywających niedaleko osób.
Zalety pirometrów
Pirometry laserowe cenione są zarówno w przemyśle, jak i zastosowaniach domowych. I nic dziwnego – to zaawansowane urządzenia, które zapewniają dokładny pomiar bez potrzeby zbliżania się do danego przedmiotu. Pirometry prezentowane w naszym sklepie różnią się głównie zakresem temperatur, dlatego każdy z nich ma nieco inne zastosowania. Do celów przemysłowych polecamy urządzenia z zakresem pomiarowym ponad 1000℃.
Przedstawione powyżej akcesoria warto mieć więc zarówno w skrzynce z narzędziami w garażu, jak i w profesjonalnych warsztatach. Pomiar temperatury następuje szybko, a margines błędu jest niewielki. Ich wielką zaletę stanowią podświetlane wyświetlacze, które umożliwiają intuicyjną obsługę także w ciemnych miejscach. W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Oferujemy fachową pomoc bez dopłat i z przyjemnością dobierzemy odpowiedni pirometr laserowy do Państwa potrzeb.