Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Jaki migomat wybrać do domu lub warsztatu?

0
Jaki migomat wybrać do domu lub warsztatu?

Popularny migomat, czyli półautomat spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG, to sprzęt wykorzystywany przez zawodowców i amatorów spawalnictwa. Sprawdza się zarówno podczas lekkich prac domowych czy hobbystycznych, w niewielkim warsztacie – np. samochodowym – jak również w przemyśle. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia? Jaki migomat kupić do domu, a jaki do warsztatu? W sprzedaży dostępnych jest przynajmniej kilkadziesiąt opcji! Jak wybrać mądrze? Podpowiadamy!

Jak przygotować się do zakupu migomatu?

Punktem wyjścia podczas zakupu migomatu, którego warto trzymać się na każdym etapie decyzji, jest fakt, że migomat zawsze musi zostać dostosowany do specyfiki wykonywanej pracy i potrzeb kupującego.

Dostępne w sprzedaży modele różnią się pod względem parametrów technicznych, budowy i funkcji oraz dostępnych metod spawania. Migomaty produkowane są przez różne firmy i w różnych wariantach (np. spawarki 3w1 – z dostępnymi metodami TIG i MMA). Duża jest też rozbieżność cenowa – od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.

Aby wybrać mądrze, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • do czego migomat będzie wykorzystywany,
 • jak często i na jaką skalę będzie używany,
 • jakie rodzaje metali i o jakiej grubości będą spawane,
 • czy będą to prace hobbystyczne, czy zarobkowe,
 • jakie doświadczenie ma przyszły użytkownik migomatu w zakresie spawania?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru migomatu?

Zakres spawania migomatu

Zakres spawania migomatu przekłada się bezpośrednio na grubość materiału, który można spawać. Zwykle przyjmuje się, że na każdy 1 mm metalu potrzeba natężenia prądu ok. 30-50 A.

Do prac blacharskich i spawania lżejszych konstrukcji wystarczy nawet migomat o prądzie spawania do 160 A. Spawanie detali o większej grubości materiału wymaga często stosowania urządzenia o prądzie spawania powyżej 200 A. Wraz z większą mocą urządzenia rośnie też jego cena.

Zasilanie migomatu

Wszystko zależy od potrzebnego zakresu spawania migomatu i od warunków w domu bądź warsztacie. Migomaty podłączane do sieci jednofazowej 230 V zwykle sprawdzą się w przypadku prądu spawania do 200 A.

Urządzenia zasilane z sieci trójfazowej 400 V umożliwiają już spawanie prądem znacznie powyżej 200 A. W sprzedaży dostępne są też źródła, które pracują na dwa rodzaje zasilania – 230 V/1 ph lub 400 V/2 ph, a spawają one najczęściej prądem do 200 A lub do 250 A.

Typ źródła spawalniczego migomatu

Źródła transformatorowe odchodzą już powoli do historii. Obecnie najpopularniejsze są migomaty inwertorowe, które pracują z dużo wyższym cyklem pracy i mają o wiele lepszą charakterystykę spawalniczą.

Dodatkowo obecnie prym wiedzie technologia inwertorowa IGBT, która w szybkim tempie wypiera z rynku urządzenia wykonane w technologii MOSFET.

Cykl pracy migomatu

Przez wielu nazywany potocznie „sprawnością” migomatu. To jeden z kluczowych parametrów każdego źródła spawalniczego. Wyrażany jest w procentach i określa, przez jaki czas źródło spawalnicze może pracować z daną mocą bez przerwy. Np. cykl pracy 60% mówi nam, że spawarka może spawać ustawionym prądem nieprzerwanie przez 6 minut, a po tym czasie źródło będzie musiało „odpoczywać”.

Przez lata narosło wiele mitów na temat popularnej „sprawności” migomatów. Faktem jest, że producenci są zobowiązani do wyznaczania cyklu pracy w oparciu o wytyczne normy spawalniczej 60974-1. Rozróżniamy takie pojęcie jak znamionowy cykl pracy spawarki, który wyznaczany jest dla maksymalnego prądu spawania. Wraz ze zmniejszaniem prądu spawania, rosnąć będzie cykl pracy dla danej wartości prądu.

W większości przypadków do zastosowań hobbystycznych wystarczą już urządzenia o znamionowym cyklu pracy 40%, a do celów zarobkowych od 60% w górę. Nasi doradcy chętnie pomogą Państwu w doborze odpowiedniego źródła spawalniczego!

Funkcje migomatu

W zależności od przeznaczenia i rodzaju prac potrzebować będziemy różnych funkcji migomatu.

 • Dobrze jeśli migomat posiada płynną regulację parametrów jak napięcie i posuw drutu i (lub) synergiczne programy z możliwością wprowadzenia korekty.
 • Z całą pewnością wyświetlacze parametrów ułatwiają spawaczom kontrolę nad parametrami.
 • Warto też zwrócić uwagę na różne funkcje dodatkowe takie jak: regulacja indukcyjności spawania, spawanie punktowe, dwutakt, czterotakt i wiele innych.

Obecnie nowoczesne źródła spawalnicze posiadają ogromną liczbę funkcji, które ułatwiają spawanie i poprawiają jakość spoiny. W sklepie handlowiec-rs pomagamy w doborze optymalnych rozwiązań – zdecydowanie warto się skontaktować z naszymi specjalistami przed zakupem!

Wyposażenie migomatu

Z reguły standardowe – producenckie – wyposażenie obejmuje migomat i komplet przewodów.

Aby móc korzystać z urządzenia, potrzebne są dodatkowe akcesoria takie jak: butla, drut, reduktor, rękawice i wiele innych. W naszym sklepie handlowiec-rs, oprócz migomatów w wersji z wyposażeniem standardowym, znajdziecie Państwo także specjalnie przez nas skomponowane zestawy – wzbogacone o odpowiednie akcesoria.

Jedną z naszych głównych zasad podczas komponowania zestawów jest dbałość o funkcjonalność i reguła, że sprzęt w zestawie „wychodzi” taniej!

Marka producenta migomatu

Ma kluczowe znaczenie przy wyborze urządzenia. To producent gwarantuje zgodność z normami spawalniczymi i dbałość o funkcjonalność sprzętu.

Dobrze jest wybrać migomat od jednego ze sprawdzonych producentów takich jak Magnum, Ideal, Weldman, Sherman oraz Lincoln Electric i Esab. W ofercie naszego sklepu handlowiec-rs znajdziecie Państwo starannie wyselekcjonowane modele od wiodących producentów.

Długość gwarancji udzielanej na migomat

Większość urządzeń dostępnych w naszej ofercie posiada gwarancję w systemie „door-to-door”. W razie awarii wystarczy jedynie zgłosić się do nas lub do producenta migomatu.

Zgłoszenie zostanie obsłużone w sposób profesjonalny. Kurier odbierze sprzęt z dowolnego miejsca w Polsce, a po naprawie przez serwis migomat zostanie odesłany do Klienta. Transport w ramach gwarancji „door-to-door” jest darmowy. Wystarczy podać adres, z jakiego należy odebrać sprzęt i bezpiecznie zapakować urządzenie na czas transportu.

Jaki migomat do domu dla osób początkujących?

Jeśli migomat będzie wykorzystywany głównie hobbystycznie, „po godzinach”, do materiałów raczej cienkich, a jego użytkownik dopiero zacznie się uczyć spawania i zdobywać doświadczenie w tym zakresie, to wystarczy niewielki migomat nawet do 1000 zł.

Potrzebne parametry:

 • napięcie zasilania 230 V,
 • prąd spawania regulowany do 200 A,
 • dwurolkowy podajnik drutu,
 • cykl pracy od 40%.

Przykład: Weldman MICRO MIG 200 – prosty w obsłudze migomat 2w1:

 • płynna regulacja posuwu drutu i napięcia spawania,
 • spawanie do 200 A zarówno w metodzie MIG/MAG, jak i w MMA,
 • wyposażony w podwozie na butlę z gazem,
 • jedna z najchętniej wybieranych maszyn w swojej klasie,
 • model, który zyskał już miano kultowego!

SPAWARKA MIGOMAT WELDMAN MICRO MIG 200 MMA Zobacz produkt: SPAWARKA MIGOMAT WELDMAN MICRO MIG 200 MMA

Jaki migomat do małego warsztatu (np. samochodowego)?

Wiele zależy od rodzaju i skali wykonywanych prac. Często polecane są na przykład migomaty 3w1 umożliwiające spawanie różnymi metodami (MIG/MAG, MMA, TIG, FLUX) z uchwytami spawalniczymi dostępnymi w zestawie.

Potrzebne parametry:

 • zasilanie 230 V,
 • technologia inwertorowa,
 • prąd spawania do 200 A,
 • cykl pracy 60%,
 • możliwość spawania drutem o średnicy 0,6 mm,
 • mile widziane dodatkowe funkcje: MIG/MAG lub możliwość spawania metodą TIG DC.

Przykład 1: Weldman Mistral MIG 200:

 • jedyny w swoim rodzaju,
 • możliwość spawania metodami MIG/MAG, MMA, FLUX i TIG DC Lift,
 • maksymalny prąd spawania 200 A dla wszystkich metod,
 • w zestawie komplet przewodów do wszystkich metod,
 • płynna regulacja parametrów spawania,
 • znakomita charakterystyka spawalnicza.

SPAWARKA MIGOMAT MIG 200 TIG MMA WELDMAN MISTRAL ZESTAW #1 Zobacz produkt: SPAWARKA MIGOMAT MIG 200 TIG MMA WELDMAN MISTRAL ZESTAW #1

Przykład 2: Magnum MIG 204 Alu Synergia:

 • synergiczne programy MIG/MAG,
 • wyświetlacz LCD,
 • pokazuje wpływ wartości korekty programu synergicznego na kształt lica spoiny,
 • wyposażony w funkcję ATC, czyli zaawansowaną kontrolę cieplną,
 • idealny MIG do prac blacharskich i naprawczych, do spawania cienkich detali,
 • maksymalny prąd spawania 200 A to dodatkowy atut tego źródła.

SPAWARKA MIGOMAT MAGNUM MIG 204 ALU SYNERGIA Zobacz produkt: SPAWARKA MIGOMAT MAGNUM MIG 204 ALU SYNERGIA

FAQ:

1. Czym wyróżnia się dobry migomat? Jaki kupić model?

Dobry migomat jest dostosowany do potrzeb pracy i doświadczenia użytkownika. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: zakres spawania, cykl pracy, źródło zasilania i prąd spawania, funkcje urządzenia, markę producenta i okres gwarancyjny.

2. Jaki migomat do warsztatu domowego?

W warsztacie domowym – do lekkich, amatorskich prac hobbystycznych – dobrze sprawdzi się migomat o maksymalnym prądzie spawania już od 160 A. Urządzenie takie jak MICRO MIG 200 umożliwia spawanie prądem do 200 A i spawa metodami MIG/MAG, drutem samoosłonowym bez gazu i elektrodą otuloną MMA.

3. Jaki migomat kupić do warsztatu samochodowego?

Tutaj wszystko zależy od tego, jaki będzie wykonywany zakres prac. Modelami, które dobrze sprawdzają się w warsztacie są Weldman MISTRAL MIG 200 i Magnum MIG 204 Alu Synergia. Dobrze jest też zainwestować w urządzenie z podwójnym pulsem np. Magnum MIG 240 Dual Puls LCD. Może się też okazać, że do niektórych prac konieczny będzie zakup spawarki TIG AC/DC. Nasi doradcy z przyjemnością pomogą w doborze optymalnych rozwiązań.

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl