Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Jak spawać aluminium?

0
Jak spawać aluminium?

Proces spawania aluminium jest powszechnie wykorzystywany podczas produkcji różnych elementów aluminiowych. Spawane są także elementy aluminiowe poddawane procesom naprawczym lub regeneracyjnym. Podczas spawania aluminium, a w zasadzie jego stopów, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór procesu i parametrów spawania. O czym trzeba koniecznie pamiętać? Podpowiadamy!

Spawanie aluminium czy stopów aluminium?

Aluminium to metal o licznych zaletach i szerokich możliwościach wykorzystania w różnych branżach. Z jednej strony niewiele waży, a z drugiej jest niezwykle wytrzymałe, pomimo nawet trzykrotnie mniejszej gęstości niż stal.

Czyste aluminium jest metalem stosunkowo miękkim i charakteryzuje się niską odpornością na rozciąganie.

Z uwagi na powyższe zazwyczaj wykorzystuje się raczej różne stopy aluminium z dodatkiem np. krzemu, magnezu lub manganu. Zastosowanie dodatków stopowych ma znaczący wpływ na poprawę jego właściwości. Stopy aluminium wykorzystywane są w szeroko rozumianym przemyśle, motoryzacji, branży spożywczej i dekoracyjnej, ale również w budownictwie.

Czym różni się spawanie aluminium od spawania innych metali?

Czyste aluminium charakteryzuje się dobrą spawalnością. Jednak już spawalność aluminium z dodatkami stopowymi (które to wykorzystuje się najczęściej) może być różna. Właściwość ta zależy w głównej mierze właśnie od rodzaju zastosowanych substancji stopowych. Niektóre stopy aluminium uważa się wręcz za niespawalne!

Do właściwego spawania aluminium niezbędna jest więc dobra znajomość jego stopów – ich właściwości oraz tego, w jaki sposób „zachowują się” podczas spawania. Jakość spawanego złącza jest uzależniona od zastosowanego procesu, a niezmierne ważne jest też samo doświadczenie spawacza.

Na jakie właściwości aluminium trzeba uważać podczas spawania?

 • Stosunkowo niska temperatura topnienia stopów aluminium – na poziomie ok. 650-660°C.
 • Na powierzchni aluminium tworzy się trudno topliwa warstwa tlenków, której temperatura topnienia jest prawie trzy razy wyższa od temperatury topnienia samych stopów aluminium. Przed przystąpieniem do spawania warstwę tlenków należy więc usunąć z powierzchni materiału (np. czyszcząc aluminium specjalną szczotką drucianą).
 • Aluminium charakteryzuje się dużą przewodnością cieplną. Z jednej strony utrudnia to miejscowe nagrzanie metalu, a z drugiej powoduje szybkie wychładzanie się aluminium. Tym sposobem w spoinie powstają naprężenia, które mogą zniszczyć połączenie.
 • Warto wiedzieć, że w temperaturze powyżej 500°C aluminium jest mniej wytrzymałe, czego wynikiem są możliwe pęknięcia.
 • Spawając aluminium, należy uwzględnić ryzyko powstawania porów. W topionym aluminium rozpuszcza się wodór (z powietrza i zanieczyszczeń metalu) – bąbelki gazu zostają uwięzione w metalu i powodują jego porowatość.

Jak spawać aluminium? Zwykłą spawarką?

Aluminium można spawać metodą MMA, jednak najczęściej wykorzystywane techniki spawania aluminium to MIG i TIG. Niezależnie od wybranej metody zaleca się stosowanie gazów wyłącznie szlachetnych o wysokiej czystości np. argonu czy helu (czystość powyżej 99,5%).

Jak spawać aluminium migomatem?

Kluczem do sukcesu w spawaniu aluminium migomatem jest odpowiednie przygotowanie zarówno samego sprzętu, jak i materiału. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy należy zorientować się, z jakim stopem aluminium mamy do czynienia – to determinuje wybór odpowiednich parametrów procesu.

Jak przygotować migomat do spawania aluminium?

 • Wybrać źródło spawalnicze – inwertorowe lub transformatorowe, lecz koniecznie przeznaczone do spawania aluminium.
 • Uzbroić podajnik drutu w rolki z rowkiem „U”.
 • Przezbroić pancerz w uchwycie MIG na prowadnik teflonowy.
 • Wybrać końcówki prądowe – warto zastanowić się nad specjalnymi do aluminium, choć można też wykorzystać standardowe.
 • Wybrać odpowiedni drut – w zależności od spawanego stopu aluminium, o średnicy 1,0 lub 1,2 mm.
 • Trzeba też pamiętać, że drut aluminiowy jest miękki. Należy więc starannie dobrać siłę docisku rolek prowadnika. Zbyt duży docisk może powodować odkształcenia drutu.

Jak przygotować aluminium do spawania migomatem?

Powierzchnię aluminium koniecznie trzeba dobrze oczyścić. Należy zrobić to bezpośrednio przed spawaniem – nie można zostawić niezabezpieczonego materiału nawet na godzinę czy dwie. Jeśli tak się zdarzy, tuż przed przystąpieniem do pracy należy ponownie oczyścić materiał.

Jaki migomat wybrać do spawania aluminium?

Zdecydowanie warto zainwestować w spawarkę MIG z podwójnym pulsem (Dual Puls, Twin Puls) – tego typu urządzenie gwarantuje lepszą jakość złącza spawanego, a jednocześnie zmniejsza ilość odprysków i pozwala na większą kontrolę przebiegu procesu. Szczególnie godne polecenia spawarki to:

Spawanie aluminium metodą MIG zapewnia dobrą jakość spawania i dużą wydajność procesu. Natomiast w przypadku niektórych zastosowań znacząco ustępuje metodzie TIG.


SPAWARKA MIGOMAT MAGNUM MIG 204 ALU SYNERGIA Zobacz produkt: SPAWARKA MIGOMAT MAGNUM MIG 204 ALU SYNERGIA

Jak spawać aluminium TIG?

Metoda TIG pozwala na wręcz chirurgiczną precyzję spawania aluminium. Spawacz ma pełną kontrolę nad przebiegiem procesu, a sama jakość spawania jest naprawdę wysoka. Niemniej podobnie jak w przypadku wątpliwości dotyczących spawania MIG, tak i odpowiedź na pytanie w stylu: jak spawać aluminium „tigiem”? jest tylko jedna – gwarancją powodzenia jest odpowiednie przygotowanie sprzętu!

Jak przygotować spawarkę TIG do spawania aluminium?

 1. Wybrać źródło prądu – konieczne jest źródło, które umożliwia spawanie prądem przemiennym AC. Tylko wykorzystanie prądu AC daje możliwość „przebicia się” przez warstwę tlenków na powierzchni aluminium i utworzenie się jeziorka spawalniczego.
 2. Wybrać gaz osłonowy – zaleca się stosowanie gazu u dużej czystości, np. argonu 4,8 lub 5,0.
 3. Wybrać elektrodę – tu sprawdzają się wyłącznie elektrody wolframowe do spawania aluminium, np. zielone lub złote.
 4. Ustawić kluczowe parametry – w przypadku spawania aluminium TIG jest to balans AC i częstotliwość AC.
  • Balans AC – wyrażany jest najczęściej w procentach, w kilku skalach regulacji. Odpowiednie ustawienie parametru ma wpływ na czyszczenie materiału, penetrację oraz stopień zużycia elektrody wolframowej.
  • Częstotliwość AC – do większości prac spawalniczych optymalne ustawienie to 80-100 Hz. Wpływa zarówno na proces spawania, jak i na jakość samej spoiny.
 5. Wybrać dodatkowe spoiwo – powinno być zbliżone pod względem składu do spawanego stopu aluminium.

Oprócz właściwego przygotowania sprzętu niezbędne jest też gruntowne oczyszczenie spawanego materiału (dokładnie tak samo jak w przypadku spawania migomatem).

Jaką spawarkę TIG wybrać do spawania aluminium?

Podstawową kwestią podczas wyboru jest oczywiście możliwość spawania prądem AC. Warto wybrać takie urządzenie, które zostało zaprojektowane z myślą o spawaniu aluminium i pozwoli spawaczowi lepiej kontrolować cały proces.


SPAWARKA SHERMAN TIG 210 AC/DC PULSE Zobacz produkt: SPAWARKA SHERMAN TIG 210 AC/DC PULSE

Naszym Klientom do spawania aluminium najczęściej polecamy:

Jak zadbać o ochronę osobistą przy spawaniu aluminium?

Należy koniecznie zastosować wszystkie środki ochrony osobistej niezbędne podczas spawania – fartuch, rękawice ochronne, rękawy i przyłbice spawalnicze. W przypadku spawania aluminium konieczna jest też dodatkowa ochrona dróg oddechowych.

Samo stanowisko spawalnicze powinno być wyposażone w wyciąg dymów o odpowiednich parametrach.

FAQ:

1. Jakim urządzeniem spawać aluminium?

Najlepiej wybrać spawarkę MIG/MAG z funkcją spawania z podwójnym pulsem lub spawarkę TIG AC/DC z regulacją balansu AC.

2. Jakiego gazu użyć do spawania aluminium?

Argonu, helu lub mieszaniny gazów. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysoką klasę czystości gazów.

3. O czym pamiętać przy spawaniu aluminium?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy stop w ogóle jest spawalny. Istotny jest też odpowiedni dobór metody spawania, właściwe przygotowanie (oczyszczenie) materiału bezpośrednio przed spawaniem oraz ustawienie optymalnych parametrów spawania.

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl