Zastosowanie zgrzewarek w branży motoryzacyjnej

0
Zastosowanie zgrzewarek w branży motoryzacyjnej

 

Techniki wyciągania wgnieceń w motoryzacji

Techniki łączenia w motoryzacji oraz wyciągania wgnieceń rozwijają się razem z wymaganiami rynku. Nie chodzi tylko o wymagania klientów, które również są coraz wyższe, ale także o wymagania producentów spotterów, którzy zauważają zmiany, jakich doświadcza branża motoryzacyjna. Warto zaznaczyć, że możemy wyróżnić kilka rodzajów napraw blacharskich, spośród których najczęściej wykorzystuje się:

  • spawanie MIG/MAG,
  • lutospawanie,
  • zgrzewanie oporowe punktowe,
  • zgrzewanie ultradźwiękowe,
  • nitowanie (w tym nitowanie ultradźwiękowe tworzyw sztucznych),
  • klejenie.

W wielu przypadkach nie uda się jednak przeprowadzić zabiegów i napraw blacharskich bez spotterów, które służą głównie do wyciągania wgnieceń, choć nie tylko. Co to oznacza? Zakres prowadzonych prac wiąże się bowiem z wyposażeniem i parametrami konkretnej zgrzewarki. Z reguły tańsze urządzenia oprócz wyciągania wgnieceń mogą także posłużyć do przytwierdzania łat, ponieważ oferują tylko zgrzewanie jednostronne. Natomiast droższe spottery umożliwiają już prowadzenie prac na zgrzewaniu dwustronnym, co daje większe możliwości przy łączeniu elementów karoserii.

Samych technik wyciągania wgnieceń również jest kilka, jednak największą popularnością cieszą się:

  • prostowanie bez lakierowania,
  • wyciąganie dołków bez lakierowania,
  • metoda panelowa.

To właśnie do metody panelowej wykorzystuje się spottery blacharskie, które odpowiedzialne są za punktowe przytwierdzenie adapterów do blachy przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych właściwości naprawianego materiału.

 

Spotter – co to jest?

Spotter to urządzenie, które zaliczamy do zgrzewarek oporowych. Wykorzystywane są one nie tylko w zakładach blacharskich i lakierniczych, ale także w szeroko rozumianym przemyśle motoryzacyjnym. Zazwyczaj jednak znajdziemy je w nowoczesnych i profesjonalnych punktach naprawy karoserii samochodowej. Najczęściej wykorzystywane są do wyciągnięcia wgnieceń z miejsc takich jak np. dach, maska, czy drzwi.

Urządzenie wytwarza wysoką temperaturę, która umożliwia przymocowanie elementów do odkształconej powierzchni, dzięki którym możliwe jest wyciągnięcie blachy i wyeliminowanie wgnieceń. Mimo zastosowania wysokiej temperatury cały proces nie wpływa na pierwotne właściwości materiału, co jest niezwykle ważne w sektorze motoryzacyjnym, ponieważ utrzymuje poziom wytrzymałości blachy na tym samym poziomie, co przed zastosowaniem spottera. Warto zaznaczyć, że proces podgrzewania i chłodzenia blachy rozpoczyna się automatycznie w momencie zetknięcia spottera z daną powierzchnią. Dzięki temu nie jest konieczne zastosowanie palnika, co znacznie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa lakiernika.

 

[product id="1545, 810, 808, 647" limit="4"]

 

Zgrzewarka w motoryzacji – do czego służy?

Spotter blacharski w motoryzacji ma wiele zastosowań, choć ostatecznie to od modelu urządzenia zależy jakich technik lakierniczych możesz użyć. Pewne jest jednak, że współczesna branża motoryzacyjna nie obejdzie się bez zgrzewarki. Łączenie materiałów i wyciąganie wgnieceń to tak naprawdę jedne z niewielu napraw, które oferują bardziej rozbudowane zgrzewarki. Do czego jeszcze może służyć spotter?

  • Napraw karoserii,
  • Łatania,
  • Rozgrzewania,
  • Bańkowania,
  • Spęczniania.

 

Spotter w branży motoryzacyjnej – rodzaje

Spottery możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. W tym wypadku za kryterium podziału weźmiemy zakres wykonywanych prac i możliwości naprawcze, jakie oferuje dane urządzenie.

  • Sprzęty basic – przeznaczone do podstawowych prac blacharskich w mniejszych zakładach, w których przeprowadzane są nieskomplikowane naprawy karoserii. Wynika to z faktu, że sprzęty basic mają nieduże wyposażenie, a samo urządzenie skupia się raczej wokół obkurczania blachy w miejscu odkształcenia. Zaletą tego rodzaju spotterów jest niewielki rozmiar, który przekłada się na mobilność. Co więcej, można je podłączyć do tradycyjnych gniazdek z napięciem 230V.
  • Sprzęty combi – umożliwiają liniowe i punktowe bańkowanie blach oraz są przeznaczone do pracy ciągłej. Wyróżniają się lepszymi parametrami roboczymi oraz pracują na większej mocy, czyli po podłączeniu do trójfazowych gniazd zasilających 400V. To właśnie dlatego wykorzystywane są w dużych zakładach blacharskich, którym zależy na uniwersalności i wydajności urządzenia.

Choć na rynku znajdziesz duży wybór spotterów blacharskich, pamiętaj jednak, aby decydować się na zakup tylko sprawdzonych marek. W naszym sklepie Handlowiec-rs.pl znajdziesz spottery – zarówno w wersji basic, jak i combi – które brandowane są nazwami cenionych w branży producentów, takich jak między innymi Weldman, czy Telwin.

 

Zastosowanie spotterów w branży motoryzacyjnej

Spottery w branży motoryzacyjnej w ostatnich latach stały się wręcz podstawowym sprzętem służącym do wielu napraw w sektorze blacharskim i lakierniczym. Dzięki szerokiej gamie możliwości zastosowania zgrzewarki możemy obecnie spotkać nie tylko w warsztatach samochodowych, ale także w zakładach przemysłowych zajmujących się produkcją samochodów lub innych pojazdów mechanicznych, a także wszędzie tam, gdzie konieczna jest obróbka blach.

Jeśli skupimy się tylko na obecności spotterów w zakładach naprawczych, warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, jakim jest wpływ obecności urządzenia na prestiż Twojej firmy. Dzięki temu jesteś w stanie wybić się na tle konkurencji i oferować pełen zakres usług blacharskich, szczególnie jeśli zainwestujesz w model, który ma wiele dodatkowych akcesoriów i dzięki temu pozwala na przeprowadzenie również innych napraw.

 

[product id="644, 1546, 811, 850" limit="4"]

 

Jakie spottery do zgrzewania karoserii i wyciągania wgnieceń?

Wybór odpowiedniego spottera do Twojego zakładu z pewnością nie jest łatwy. W końcu na rynku znajdziesz wiele różnych modeli. W tym wszystkim nie wiadomo już, który z nich będzie najlepiej dopasowany do Twoich wymagań i zakresu prac, jakie planujesz. Istnieje jednak kilka parametrów, które mogą pomóc określić, jakie urządzenie będzie odpowiednie.

Na początek musisz jednak określić, czy poszukujesz zgrzewarki do podstawowych napraw w małym zakresie, czy może jednak masz nieco większe plany dotyczące rozbudowanych działań blacharskich. W tym wypadku musisz wybrać pomiędzy wspomnianymi wyżej urządzeniami basic oraz combi. Następnie zwróć uwagę na:

  • Moc

Zazwyczaj spotykamy spottery o mocy od 10 do 15 kW. Dzięki większej mocy urządzenie może pracować sprawniej i szybciej, co jest ważne w przypadku dużych zakładów, jednak na potrzeby sporadycznych napraw blacharskich wystarczą spottery o nieco mniejszej mocy. Zwróć też uwagę na ilość gniazd zasilających i ich napięcie w Twoim warsztacie. Czasami lepszym wyborem są mniejsze, kompaktowe spottery.

  • Rodzaj sterowania

Aktualnie uważa się, że najlepsze spottery sterowane są z pomocą mikroprocesora, który znacznie ułatwia pracę i pozwala automatycznie dobrać odpowiednie parametry zgrzewania do konkretnych materiałów. Stosowanie spotterów z mikroprocesorami wpływa też na efektywność pracy.

  • Wyposażenie oraz dostępność dodatkowych akcesoriów

Niektóre maszyny wykorzystywane do produkcji lub stosowane w dużych zakładach blacharskich mają całą gamę akcesoriów i dodatkowego wyposażenia, dzięki temu sprawdzają się w prawie wszystkich naprawach blacharskich. Oczywiście można by rzec, że im więcej dodatków tym teoretycznie lepiej, jednak w praktyce lepiej wybrać spotter z takimi akcesoriami, które rzeczywiści będą Ci potrzebne. Dodatkowo zwróć uwagę na dostępność części zamiennych i łatwość w serwisowaniu.

  • Mała masa uchwytu

Z pewnością masa uchwytu nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci na myśl jeśli mowa o parametrach spottera, niemniej jednak warto wziąć ją pod rozwagę. Dlaczego? Ponieważ komponenty zgrzewane są ręcznie, dlatego zastosowanie spottera z ciężkim uchwytem może wpłynąć na Twoje zdolności efektywnej pracy. Lekka rączka nie tylko pozwoli Ci pracować dłużej i dokładniej, ale także wpłynie na Twój komfort.

 

FAQ:

1. Co to jest spotter?

Spotter, inaczej zgrzewarka, to urządzenie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, które służy przede wszystkim do wyciągania wgnieceń. Oprócz tego może być wykorzystywane także do innych napraw karoserii takich jak:

  • Łatanie,
  • Rozgrzewanie,
  • Bańkowanie,
  • Spęcznianie.

2. Jakie są techniki wyciągania wgnieceń?

Najpopularniejszymi technikami wyciągania wgnieceń są aktualnie:

  • prostowanie bez lakierowania,
  • wyciąganie dołków bez lakierowania,
  • metoda panelowa.

To właśnie do metody panelowej wykorzystuje się spottery.

3. Na co zwrócić uwagę wybierają spotter?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • moc urządzenia,
  • rodzaj sterowania,
  • wyposażenie oraz dostępność akcesoriów,
  • mała masa uchwytu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium