Po pierwsze: prawidłowe używanie spawarki
Najważniejszą kwestią w konserwacji spawarki jest jej poprawna eksploatacja na co dzień. Stosując się do zaleceń producenta skutecznie przedłużycie Państwo żywotność poszczególnych elementów, a co za tym idzie – całej spawarki. Prawidłowe użytkowanie migomatu obejmuje przede wszystkim znajomość (nawet podstawową) działania urządzenia. Początkującym hobbystom zalecamy więc obserwowanie naszego bloga oraz dokładne zapoznanie się ze sposobem działania spawarki.
Podczas pracy urządzenia trzeba kontrolować jego zachowanie. Jeśli zauważycie Państwo nieprawidłowości, natychmiast należy je wyłączyć i odłączyć od zasilania, a następnie pozostawić do ostygnięcia. Dopiero „na zimno” można przejść do oględzin stanu migomatu. W razie wątpliwości znacznie lepiej jest zaufać fachowcom, niż narazić się na niebezpieczne wypadki.
[product id="985, 1049, 1625, 1314" limit="4"]
Bardzo ważne w obsłudze spawarki jest przestrzeganie cyklu pracy. Wówczas maszyna nie będzie się przegrzewać ani ulegać awariom. Zalecamy, aby samodzielnie wyłączyć urządzenie i nie dopuścić do samoczynnego wyłączenia. Warto także zadbać o prawidłowe ustawienie parametrów pracy migomatu, co również odbije się na wyższej sprawności oraz lepszych spoinach.
Wpływ warunków pracy na działanie urządzenia
Wbrew pozorom eksploatacja oraz prawidłowa konserwacja urządzenia to nie tylko wykorzystanie narzędzia zgodnie z jego przeznaczeniem. Warto zadbać o odpowiednie warunki przy pracy.
Przede wszystkim spawanie powinno odbywać się z dala od materiałów łatwopalnych, a migomat musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza. Wentylacja pomieszczenia jest ważna dla Państwa bezpieczeństwa. Niska wilgotność powietrza poprawia komfort spawania. Natomiast przenoszenie spawarki trzeba przeprowadzać przez trzymanie uchwytu, nie okablowania. Transportując maszynę, warto ochronić ją przed drganiami i wstrząsami.
Przegląd instrukcji obsługi
Kto może wiedzieć więcej o spawarce niż jej producent? Wykorzystując narzędzie zgodnie z zaleceniami producenta mają Państwo pewność, że będzie Wam służyła przez wiele lat. Nawet profesjonalistom z dużym doświadczeniem polecamy dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi – wewnątrz umieszcza się m.in.:
- informacje dotyczące użytkowania maszyny spawalniczej,
- wskazówki o wykorzystaniu spawarki,
- sygnały usterek migomatów oraz sposoby ich naprawienia.
Wykorzystanie spawarki MIG/MAG niezgodnie z instrukcją może skutkować utratą gwarancji oraz kosztownymi naprawami. Warto więc przeczytać ją dokładnie przed rozpoczęciem pracy na migomacie.
Konserwacja spawarki MIG
Utrzymywanie spawarki MIG/MAG w dobrym stanie technicznym nie jest zbyt trudne i z pewnością poradzą sobie z nim nawet początkujący spawacze. Należy pamiętać o przeprowadzeniu kilku rutynowych czynności: oczyszczania i kontroli stanu migomatu. Opisane poniżej działania powinny stać się zwyczajem wszystkich użytkowników spawarek.
Codziennie lub za każdym razem przed rozpoczęciem spawania trzeba zadbać o:
- prawidłowe podłączenie kabli,
- sprawdzanie stanu technicznego urządzenia i komponentów,
- oczyszczenie uchwytu i dyszy gazowej,
- kontrola mocowania,
- kontrola przepływu gazu (warto sprawdzić łączenia w poszukiwaniu nieszczelności).
W zależności od częstotliwości pracy (np. co miesiąc) należy zabrać się za:
- oczyszczenie narzędzia sprężonym powietrzem,
- usunięcie pierwszych oznak rdzy,
- sprawdzenie stanu części i połączeń pomiędzy nimi,
- kontrola połączeń elektrycznych.
Podczas pracy warto być czujnym i jak najszybciej reagować na niepokojące oznaki awarii urządzenia. Dodatkowe informacje oraz wskazówki znajdują się w instrukcji obsługi każdego migomatu.
Regularna wymiana części
Spawarki inwertorowe czy migomaty oraz ich komponenty tak jak każde urządzenie, ulegają zużyciu – to zupełnie naturalne. Na bieżąco należy więc oceniać ich stan techniczny, aby poprawić działanie narzędzia oraz wygodę pracy. Kontrole mogą obejmować sprawdzenie stanu i zużycia poszczególnych części.
Przed pracą warto ocenić, jaką kondycję mają kable spawalnicze. Kabel zasilający nie może być pognieciony ani poskręcany, ponieważ spowoduje problem z dostarczaniem energii. W takiej sytuacji trzeba zainstalować nowy przewód zasilający. Wypalone albo zużyte uchwyty spawalnicze także podlegają wymianie. W przypadku usterek części wewnętrznych nie należy samodzielnie przeprowadzać napraw, tylko zaufać fachowcom.
Części do spawarek z powodzeniem znajdziecie Państwo w asortymencie sklepu Handlowiec-RS. Mamy szeroki wybór narzędzi dla złotych rączek i profesjonalistów. Jeśli natomiast dopiero Państwo przygotowują się do zakupu pierwszego migomatu, zachęcamy do sprawdzenia zestawów spawalniczych zawierających wszystkie niezbędne akcesoria.
Dodatkowe wskazówki – konserwacja migomatu
Do naszych praktycznych porad warto dodać również wskazówki dotyczące przechowywania migomatów. Spawarkę należy trzymać w wentylowanym suchym miejscu z dala od dostępu dzieci lub osób trzecich. Urządzenia nie wolno składować w pobliżu stanowiska szlifowania metali lub cięcia ze względu na zanieczyszczenie powietrza, ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia podzespołów. Materiały łatwopalne warto przechowywać w odległości min. 4-5 m od spawarki (zwłaszcza w trakcie jej pracy).
Mamy nadzieję, że zastosowanie się do naszych wskazówek sprawi, że każdy czytelnik bez trudu zadba o swoją spawarkę. Wykonywanie opisanych działań nie jest skomplikowane i z pewnością szybko wejdzie Państwu w krew, aby urządzenia służyły im długo oraz bezawaryjnie.
FAQ
- Co składa się na poprawną eksploatację spawarki?
Najważniejsze jest działanie zgodnie z zaleceniami producenta, a także prawidłowe dostosowanie parametrów pracy do zastosowania. Nie wolno również dopuszczać wielokrotnie do sytuacji, kiedy maszyna samoczynnie wyłącza się na czas stygnięcia. - Gdzie przechowywać migomat?
Spawarka MIG/MAG powinna być przechowywana z dala od materiałów łatwopalnych, w suchym miejscu z dopływem czystego powietrza. Do narzędzi nie mogą mieć dostępu dzieci ani inne osoby niepowołane. - Jak wygląda konserwacja spawarki MIG?
Czynności konserwacyjne opierają się głównie na kontroli pracy poszczególnych części oraz czyszczeniu. Do tego bardzo ważne są warunki pracy urządzenia oraz jego przechowywanie. - Kiedy wymienić części w migomacie?
Kabel zasilający nie powinien być pozaginany ani poskręcany. Natomiast uchwyty spawalnicze – zużyte czy wypalone. W takich sytuacjach dla bezpieczeństwa warto kupić nowe komponenty.