Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Jak działa spawarka?

0
Jak działa spawarka?

„Spawarka” to niezwykle pojemne określenie na urządzenie służące do łączenia metalowych elementów za pomocą spoiwa. I choć wszystkie dostępne rodzaje spawarki funkcjonują na tej samej zasadzie (topią i zespalają materiały), to jednak konkretny sposób działania i charakterystyka pracy spawarki zależy od jej rodzaju, przeznaczenia, obsługiwanej techniki spawania. Dlatego temat ten warto zgłębić w oparciu o podział spawarek na trzy główne kategorie: inwertorowe, transformatorowe i wirowe.

Ogólne zasady działania spawarek

Wszystkie spawarki, niezależnie od rodzaju, nadtapiają łączone materiały i spoiwo, w wyniku czego powstaje trwałe połączenie. Odbywa się to przy wykorzystaniu temperatury łuku elektrycznego, który powstaje między materiałem a spoiwem (które najczęściej ma postać elektrody). Urządzenia potrzebują oczywiście źródła prądu, którym może być transformator spawalniczy zasilany poprzez napięcie (sieciowe, jednofazowe lub trójfazowe) lub jego alternatywy – np. falownik.

Podział spawarek ze względu na technikę spawania

Również niejako niezależnie od rodzaju spawarki (inwertorowa, transformatorowa, wirowa) urządzenia te można podzielić na kategorie, które określają wykorzystywany proces spawania:

 • spawarki MMA (spawanie elektrodą otuloną),
 • spawarki MAG (spawanie drutem litym stali czarnej i nierdzewnej),
 • spawarki MIG/MAG (spawanie drutem litym i samoosłonowym do łączenia stali nierdzewnej i czarnej oraz metali kolorowych, w tym aluminium),
 • spawarki TIG DC (spawanie elektrodą wolframową stali czarnej i nierdzewnej),
 • spawarki TIG AC/DC (spawanie elektrodą wolframową stali czarnej i nierdzewnej oraz metali kolorowych).

Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarka inwertorowa to urządzenie nowej generacji, które dość szybko i skutecznie wypiera swoje starsze odpowiedniki, czyli spawarki transformatorowe i wirowe. Niewątpliwą zaletą urządzenia są niewielkie gabaryty, dzięki czemu spawarkę można bez przeszkód przenosić czy przewozić w różne miejsca. Ten rodzaj spawarki wykorzystać można niemal do wszystkich prac spawalniczych – i profesjonalnych, i hobbystycznych.


Sherman MMA 200 Speedy Zobacz produkt: Sherman MMA 200 Speedy

Alternatywa dla transformatora w spawarkach inwertorowych

Najistotniejszą różnicą między spawarką inwertorową a urządzeniami starszej generacji, która wpływa na sposób działania sprzętu, jest wykorzystywane źródło prądu. W starszych spawarkach był to z reguł duży, masywny i ciężki transformator, co bezpośrednio przekładało się na olbrzymie rozmiary całej spawarki. W nowoczesnych spawarkach inwertorowych jest to inwerter, czyli falownik.

Sposób działania spawarek inwertorowych opiera się przede wszystkim na elektronicznym układzie sterującym. Układ ten przetwarza prąd pobierany z sieci zasilania w prąd stały, podnosi jego częstotliwość i znów zmienia w prąd przemienny. Falownik i elektronika w nim zawarta pozwalają na płynną zmianę prądu, by dostosować jego rodzaj (stały, przemienny), moc i częstotliwość do wymogów spawania określoną techniką. Dodatkowo inwerter oddziela prąd spawalniczy od prądu zewnętrznego – pobieranego z sieci – co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo sprzętu i samej pracy.

Technologie wykorzystywane w spawarkach inwertorowych

Ogół spawarek inwertorowych podzielić można dodatkowo na dwie kategorie pod względem wykorzystywanej technologii – na spawarki MOSFET i IGBT.

Produkcja inwerterów o dużym prądzie wyjściowym i zastosowanie ich w spawarkach nie byłoby możliwe bez pojawienia się tranzystorów mocy o odpowiednich parametrach. Część z nich produkowana jest w technologii MOSFET jako tranzystory polowe z izolowaną bramką, a część w technologii IGBT jako tranzystory bipolarne z izolowaną bramką.

Pierwsza technologia jest łatwiej dostępna i niedroga, co przekłada się na m.in. na niższy koszt całej spawarki. Z kolei może wymuszać stosowanie dużej liczby tranzystorów, co sprawia, że spawarki MOSFET są nieco bardziej wrażliwe na zmienne warunki pracy. W technologii IGBT wykorzystuje się natomiast elementy pojedyncze, co może przekładać się na większą niezawodność sprzętu.

W praktyce różnice między spawarkami MOSFET i IGBT nie są odczuwalne podczas pracy, a opinie spawaczy nie przechylają szali korzyści na konkretną stronę.

Zalety spawarek inwertorowych:

 • urządzenia mniejsze i lżejsze niż tradycyjne spawarki,
 • możliwość dokładnego ustalenia prądu spawania (dokładność do 1A),
 • precyzja i wygoda spawania,
 • możliwość spawania różnymi technikami,
 • możliwość spawania w pomieszczeniu i na zewnątrz,
 • możliwość spawania niemal wszystkich metali,
 • wysoka jakość połączeń spawalniczych,
 • energooszczędność (niewielkie zużycie prądu),
 • dla profesjonalistów i hobbystów.

Ideal Expert TIG AC/DC Zobacz produkt: Ideal Expert TIG AC/DC

Przykładowe spawarki inwertorowe:

 • Spawarka inwertorowa Sherman MMA 200 Speedy
 • Spawarka inwertorowa Ideal Expert TIG AC/DC
 • Spawarka inwertorowa Magnum MIG 201

MAGNUM MIG 201 NEW ZESTAW #3 Zobacz produkt: MAGNUM MIG 201 NEW ZESTAW #3

Jak działa spawarka transformatorowa?

Spawarki transformatorowe są powoli wypierane przez nowoczesne urządzenie inwertorowe. Wszystko przez wykorzystywane w nich transformatory starej generacji – duże i ciężkie, które przekładają się na ogromne gabaryty całego urządzenia.

Transformator spawalniczy składa się ze stalowego rdzenia oraz uzwojenia pierwotnego i wtórnego (z drutu miedzianego bądź aluminiowego) w formie dwóch odizolowanych od siebie cewek. Prąd, który dopływa do uzwojenia pierwotnego (po podłączeniu napięcia), inicjuje powstanie pola magnetycznego. To przepływa przez rdzeń transformatora i dzięki indukcji elektromagnetycznej powoduje napięcie na uzwojeniu wtórnym. Prąd elektryczny zamieniany jest w łuk elektryczny o wysokiej temperaturze, który łączy roztopione elementy metalowe.

Zalety spawarek transformatorowych:

 • prosta konstrukcja,
 • łatwa naprawa,
 • niższy koszt w stosunku do nowoczesnych rozwiązań,
 • idealna do prac domowych,
 • niezawodność,
 • możliwość spawania technikami MMA oraz MIG/MAG (jako standard).

Wady spawarek transformatorowych:

 • duże rozmiary i waga,
 • utrudnione przenoszenie,
 • długi czas potrzebny na chłodzenie,
 • niższa moc przy większych gabarytach,
 • mniejsza dokładność dostosowania parametrów prądu.

Spawarka wirowa – jak działa to urządzenie?

Trzeci rodzaj urządzenia do spawania to spawarka wirowa, którą wykorzystuje się coraz rzadziej, powoli wycofuje się ją z użycia i ze sprzedaży. Pierwotnie spawarki wirowe powstały jako alternatywa dla pierwszych, niedoskonałych spawarek transformatorowych. Jednak ze względu na bardzo duży pobór mocy inżynierowie z branży spawalniczej postawili finalnie na doskonalenie transformatorów, a następnie zaczęto produkować popularne dziś spawarki inwertorowe. Spawarki wirowe wykorzystywane były głównie w zakładach produkcyjnych do łączenia ciężkich stalowych konstrukcji.

Działanie spawarek wirowych umożliwia ich konstrukcja, która składa się z silnika asynchronicznego i prądnicy prądu stałego lub silnika asynchronicznego i prądnicy prądu zmiennego z prostownikiem.

W porównaniu z nowoczesnymi urządzeniami trudno mówić o zaletach spawarek wirowych. Na pewno w czasie, w którym zastępowały pierwsze urządzenia transformatorowe, wykazywały się lepszymi parametrami spawalniczymi. Obecnie przez swoje duże gabaryty, skomplikowaną budowę, mierną skuteczność, a przede wszystkim – pochłanianie ogromnych ilości energii – nie są to urządzenia godne polecenia.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze odpowiedniej dla siebie spawarki, prosimy o kontakt. Mamy czas wysłuchać i zrozumieć potrzebę Klienta!

 


 

FAQ:

1. Jak działa spawarka?

Spawarka topi, a tym samym łączy materiały metalowe (ale też tworzywa sztuczne) i spoiwo wykorzystywane w konkretnej technice spawania. Każdy rodzaj spawarki – inwertorowa, transformatorowa i wirowa różni się zasadami działania.

2. Spawarka inwertorowa – jak działa to urządzenie?

Spawarka inwertorowa działa dzięki wbudowanemu inwerterowi, czyli falownikowi, który umożliwia płynną zmianę napięcia i częstotliwości prądu, a którego elementy produkuje się w technologii MOSFET lub IGBT. W porównaniu z transformatorem wykorzystywanym w spawarkach transformatorowych inwerter ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu całe urządzenie jest poręczne i mobilne.

3. Spawarka transformatorowa czy inwertorowa – którą wybrać?

Spawarki transformatorowe są wypierane przez urządzenia inwertorowe. Te mają lepsze parametry i możliwości spawalnicze, a jednocześnie mniejszą wagę i rozmiar. Sprawdzają się w profesjonalnych zakładach, a śmiało korzystać mogą z nich także hobbyści.

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl