Jak dbać o spawarkę?

0
Jak dbać o spawarkę?

Zawsze lepiej zapobiegać niż… naprawiać! W przypadku spawarek ma to szczególne znaczenie – im bardziej zadbany jest sprzęt, tym dłużej i lepiej służy. Jak dbać o spawarkę? Serwujemy kilka praktycznych porad, które w pamięci powinni mieć nie tylko zawodowi spawacze, ale także domowi majsterkowicze. To tylko kilka prostych i szybkich czynności! 

Urządzenie ma znaczenie, czyli wybór właściwego modelu

Na bezawaryjność i skuteczność pracy spawarki ma wpływ nie tylko dbałość o nią czy prawidłowa konserwacja, ale też sama jej jakość: solidność wykonania, zastosowanie odpowiednich materiałów i funkcjonalność. Co więcej, rodzaj i model spawarki powinny być precyzyjnie dopasowane do specyfiki pracy jej użytkownika – częstotliwości i intensywności użytkowania, spawanych materiałów i oczekiwań co do jakości spoin.

W pierwszej kolejności warto więc zadbać o dobór odpowiedniego urządzenia (które wcale nie musi być bardzo drogie), z czym z radością Państwu pomożemy. W sklepie handlowiec-rs oferujemy nowoczesne spawarki inwertorowe, w tym m.in.:

[product search="TIG AC" limit="4" onlyAvailable="true"]

Przegląd instrukcji obsługi i zaleceń producenta na dobry początek

Po wyborze spawarki i jej zakupie, zanim ochoczo weźmiemy się do pracy, najpierw warto zapoznać się z zaleceniami producenta, zebranymi np. w instrukcji obsługi, które wyjaśniają, jak wygląda prawidłowe użytkowanie oraz prawidłowa konserwacja urządzenia. Nawet te profesjonalne, zaawansowane spawarki mają swoje wymagania – przede wszystkim należy pamiętać o dopuszczalnym czasie pracy urządzenia, cyklu. Choć nowoczesne urządzenia inwertorowe w większości samoczynnie wyłączają się po przepracowaniu danego czasu, trzeba to monitorować. Przekroczenie czasu pracy wiąże się z przegrzaniem sprzętu, a to może doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

[product search="migomat Weldman" limit="4" onlyAvailable="true"]

Prawidłowe używanie spawarki

Dostosowanie się do metody spawania, parametrów materiałów i cyklu pracy oraz prawidłowe ustawienia spawarki (takie jak: prąd spawania, przepływ gazu, prędkość podawania drutu) to nie wszystko! Należy również pamiętać o kilku „przyziemnych” sprawach, związanych np. z udostępnianiem czy transportem sprzętu.

Przenosząc spawarki (transformatorowe, inwertorowe – bez znaczenia) z miejsca na miejsce, trzeba się upewnić, że sprzęt jest odłączony od prądu, i do transportu użyć przeznaczonych w tym celu uchwytów i pasków. Przenoszenie spawarki za przewód zasilający bądź kable spawalnicze spowoduje uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać o prawidłowym zachowaniu podczas awarii spawarki – natychmiast wyłączyć sprzęt, odłączyć go od prądu i oddać do serwisu spawarek. Nieuprawnione działanie w zakresie naprawy spawarki może się wiązać z utratą gwarancji.

Zawsze podczas spawania należy też dokładnie kontrolować „zachowanie” urządzenia i reagować na nieprawidłowości. Spawarki nie powinno się także udostępniać osobom trzecim, jeśli nie posiadają choćby podstawowego doświadczenia w spawaniu.

Niezmiernie ważne są same warunki przeprowadzania prac spawalniczych!

  • W pobliżu (przynajmniej 4-5 m) pracującego sprzętu nie powinny znajdować się żadne materiały łatwopalne.
  • W pomieszczeniu powinna zostać zapewniona odpowiednia wentylacja, nie zaleca się przeprowadzać prac w miejscach zapylonych czy zawilgoconych.
  • Na zewnątrz spawać można tylko wtedy, gdy model sprzętu i metody spawania na to pozwalają (i najlepiej nie podczas opadów).

Prawidłowa konserwacja spawarki

Prawidłowa konserwacja spawarki to szereg czynności wykonywanych zarówno przed każdym jej użyciem, jak i co np. kilka tygodni. W tym zakresie wiele zależy od rodzaju sprzętu (spawarki inwertorowe, spawarki transformatorowe, metody spawania), ale także samego modelu. Najważniejszych informacji szukać należy w instrukcji obsługi, zwykle w ostatnich jej rozdziałach.

Zazwyczaj codziennie lub przed każdym użyciem spawarki należy:

  • sprawdzić, czy kable są prawidłowo podłączone,
  • sprawdzić stan techniczny wszystkich przewodów, a jeśli trzeba – wymienić,
  • precyzyjnie oczyścić uchwyt spawalniczy oraz dyszę gazową,
  • skontrolować mocowanie poszczególnych części,
  • upewnić się, że spawarka ma zapewniony swobodny przepływ powietrza.

Raz na czas, zwykle co miesiąc (ale zależy to od częstotliwości pracy), trzeba:

  • oczyścić wnętrze urządzenia, używając sprężonego powietrza (także w trudno dostępnych miejscach),
  • oczyścić wszystkie powierzchnie z widocznymi znakami utlenienia,
  • sprawdzić wszystkie części i ich połączenia, dokręcić te poluzowane,
  • sprawdzić prawidłowość połączeń elektrycznych wewnątrz źródła.

[product search="migomat Magnum" limit="4" onlyAvailable="true"]

Regularna wymiana części eksploatacyjnych w spawarce

Prawidłowe użytkowanie spawarki i jej konserwacja do także wymiana „na czas” jej najważniejszych części eksploatacyjnych, trzeba zatem regularnie sprawdzać ich stan techniczny i reagować. Bardzo ważny jest przewód zasilający – jeśli okaże się, że jest poskręcany, pognieciony czy połamany, należy go wymienić.

Przy każdym użyciu spawarki warto też skontrolować uchwyty spawalnicze i ich części: dysze gazowe, łączniki czy końcówki prądowe. Te elementy warto zawsze mieć w zapasie, aby w razie zużycia (np. przepalenia) je wymienić. Są to części niedrogie i łatwo dostępne, np. w naszym sklepie spawalniczym handlowiec-rs.

Prawidłowe używanie spawarki oraz regularna konserwacja (czyszczenie i wymiana części), o które zadba się już od momentu zakupu spawarki, sprawią, że urządzenie będzie służyło sprawnie przez wiele następnych lat!

FAQ:

Jak zadbać o spawarki?

Podstawą dbałości o spawarkę jest prawidłowe jej użytkowanie, zgodne z zaleceniami producenta, zapewnianie odpowiednich warunków pracy oraz regularna konserwacja sprzętu poprzedzona rzetelnym przeglądem technicznym.

Na czym polega konserwacja spawarki?

Konserwacja spawarki to regularne, codzienne sprawdzanie jej stanu technicznego, czyszczenie i wymiana zużytych części eksploatacyjnych (zwłaszcza w uchwycie). Co jakiś czas spawarkę trzeba oczyścić także wewnątrz (sprężone powietrze) i sprawdzić prawidłowość wszystkich połączeń (zwłaszcza elektrycznych).

Jak często kontrolować stan techniczny spawarki?

Stan techniczny spawarki w podstawowym zakresie warto kontrolować przed każdym użyciem. Jeśli spawarki używa się codziennie, to pogłębiony przegląd warto zrobić co najmniej raz w miesiącu.

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium