Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Cięcie plazmą – na czym polega?

0
Cięcie plazmą – na czym polega?

Cięcie plazmowe jest ultraszybkie, wydajne i skuteczne! Pozwala nawet kilkukrotnie przyspieszyć cały proces obróbki metalu, a jednocześnie dba o równą i bardzo estetyczną powierzchnię cięcia. Rosnąca popularność rozwiązań z zakresu cięcia plazmą jest więc w pełni zrozumiała! Warto jednak dowiedzieć się, na czym konkretnie polega ten proces, oraz jak go wykorzystać. Wyjaśniamy!

Czym konkretnie jest plazma?

Plazma to specyficzna, zjonizowana materia, której stan skupienia przypomina gaz, choć de facto nim nie jest. Nazywana jest czwartym stanem skupienia. Szacuje się, że 99,9% całej materii we Wszechświecie jest w stanie plazmy!

Duża część cząsteczek plazmy jest naładowana elektrycznie, ale pomimo tego jest ona elektrycznie obojętna. Natomiast silnie oddziałuje z polem elektrycznym i polem magnetycznym – czyli przewodzi prąd elektryczny. Jej opór maleje, gdy rośnie temperatura.

Wraz ze wzrostem natężenia prądu plazma zmienia swój stan – zaczyna emitować światło i ciepło, a gdy osiągnie już określoną wartość, powstaje łuk elektryczny – wykorzystywany właśnie do cięcia plazmą.

Co jest potrzebne do cięcia plazmą?

Wiemy już, czym jest i jakie właściwości ma plazma. Cięcie jej strumieniem wymaga natomiast użycia specjalistycznego sprzętu (obsługiwanego ręcznie lub w sposób zautomatyzowany), oraz szeregu innych elementów. Zachęcamy do zapoznania się z sekcją Centrum Plazmy w naszym sklepie handlowiec-rs, w której znajdują się urządzenia do cięcia plazmą o odmiennych parametrach, z różnych półek cenowych oraz zarówno dla użytkowników profesjonalnych, jak i dla hobbystów-amatorów.

Przecinarka plazmowa do ręcznego cięcia plazmą

W tradycyjnej wersji przecinarka plazmowa składa się ze źródła plazmowego (agregatu plazmowego) wyposażonego w palnik plazmowy i przewód masowy. Palnik zaopatrzony jest w specjalne części eksploatacyjne. Do skompletowania stanowiska potrzebne jest jeszcze źródło gazu np. sprężonego powietrza, czyli kompresor.


PRZECINARKA PLAZMOWA Z KOMPRESOREM CUT 110 50MM Zobacz produkt: PRZECINARKA PLAZMOWA Z KOMPRESOREM CUT 110 50MM

Przecinarki plazmowe takich producentów jak np. Magnum, Sherman, Ideal, Trafilux, Elettro CF i Hypertherm są bardzo zróżnicowane pod względem m.in. przeznaczenia i parametrów pracy. Urządzenia te są dostępne w różnych wariantach, o odmiennych specyfikacjach np. pod kątem wydajności, mocy, rozmiarów oraz trybu pracy (mobilne, stacjonarne).

Zestawy z przecinarką plazmową od handlowiec-rs

W sklepie handlowiec-rs komponujemy praktyczne zestawy – czyli wyposażamy przecinarki w niezbędne elementy i dodatki, dzięki czemu od razu po zakupie są gotowe do pracy oraz kosztują mniej w stosunku do kupna wszystkich elementów oddzielnie.

Oferujemy urządzenia plazmowe zarówno dla dużych zakładów przemysłowych, jak i dla mniejszych warsztatów spawalniczych czy blacharskich oraz dla użytkowników nieprofesjonalnych – hobbystów majsterkowania.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami – omówimy szczegóły i wybierzemy optymalne rozwiązanie. Mamy czas wysłuchać i zrozumieć potrzeby Klienta!

Stoły plazmowe CNC – do cięcia plazmą w płaszczu wodnym

Stół plazmowy CNC to połączenie przecinarki plazmowej ze stołem roboczym do zautomatyzowanego cięcia metali w lustrze wody. W takim rozwiązaniu płyn pełni funkcję filtrowentylacji. Skutecznie tłumi hałas, powstający podczas cięcia, i ogranicza odkształcenia cieplne detali (zwłaszcza tych o grubości poniżej 3 mm).

Stoły CNC do cięcia plazmą wyposażone są w sterowniki i oprogramowanie, które zapewniają odpowiednią powtarzalność procesu. Dobre rozwiązania posiadają takie funkcje jak m.in. automatyczna detekcja blachy, system antykolizyjny i wiele innych. Nasz doradca od stołów CNC uzgodni z Państwem odpowiednie rozwiązania.


STÓŁ CNC WODNY BISON 1500MM X 1500MM POLSKI NA SERVO Zobacz produkt: STÓŁ CNC WODNY BISON 1500MM X 1500MM POLSKI NA SERVO

Jak przebiega ręczne cięcie plazmowe?

 1. Wciśnięcie spustu palnika podaje sygnał do źródła plazmowego.
 2. Dochodzi do inicjacji i zajarzenia łuku plazmowego. W zależności od typu źródła zajarzenie może mieć charakter bezstykowy, tak jest z wykorzystaniem technologii HF lub Blow Back. Powstaje strumień plazmy.
 3. Strumień plazmy topi metal i wypycha go z powstałej szczeliny – dzięki bardzo wysokiej temperaturze w jądrze łuku (10000÷30000 K) i dużej energii kinetycznej strumienia plazmy.
 4. Operator prowadzi palnik plazmowy i tnie materiał. Podczas cięcia plazmą należy zadbać o prawidłową technikę prowadzenia palnika.

Do czego można wykorzystać cięcie plazmowe?

Plazmę wykorzystać można do cięcia wszystkich materiałów przewodzących prąd elektryczny. Najczęściej tę technologię wykorzystuje się do cięcia:

 • stali konstrukcyjnych,
 • stali nierdzewnych,
 • stali kwasoodpornych,
 • stopów aluminium.

Ze względu na rodzaj materiałów to nie tylko blacha, ale też kształtowniki, rury czy blachy perforowane (do blach perforowanych warto wybrać przecinarkę, która ma taką funkcję).

Jeśli zaś chodzi o rodzaj cięcia, plazma umożliwia m.in.:

 • cięcie podstawowe,
 • cięcie szablonowe,
 • ukosowanie,
 • żłobienie.

Z jaką grubością materiałów radzi sobie plazma?

Maksymalna grubość materiałów do cięcia plazmą uzależniona jest od źródła, np. przecinarka Elettro CF Plasma 180 A umożliwia cięcie materiałów do 80 mm grubości. Należy pamiętać, że większość producentów podaje maksymalną grubość cięcia dla tzw. miękkiej czarnej stali. Dla innych stopów lub materiałów utwardzanych maksymalna grubość będzie inna.


PRZECINARKA PLAZMOWA CNC ELETTRO PLASMA 1880 SYNERGIC 180A Zobacz produkt: PRZECINARKA PLAZMOWA CNC ELETTRO PLASMA 1880 SYNERGIC 180A

Jakie zalety ma cięcie plazmowe?

 • Bardzo szybki proces (szybszy niż cięcie tlenowo-gazowe).
 • Równa, estetyczna powierzchnia cięcia (ograniczenie obróbki, wykończenia).
 • Niewielkie odkształcenia cieplne (można je ograniczyć płaszczem wodnym).
 • Mała szczelina cięcia, a więc ograniczenie strat materiału.
 • Możliwość cięcia także materiałów bardzo cienkich (bez nadpalania).
 • Możliwość konfiguracji procesów – przystosowania do różnego rodzaju prac.
 • Możliwość automatyzacji procesów – dzięki stołom CNC.

FAQ:

1. Jakie materiały można ciąć plazmą?

Cięcie plazmowe można zastosować do wszystkich materiałów przewodzących prąd, a zwłaszcza metali – najczęściej stali czarnej i nierdzewnej oraz stopów aluminium.

2. Jak wygląda cięcie plazmowe?

Cięcie plazmą polega na wytworzeniu plazmowego łuku elektrycznego (za pomocą przecinarki). Jarzący się łuk elektryczny topi materiał i wyrzuca go ze szczeliny cięcia.

3. Jakie są rodzaje urządzeń do cięcia plazmą?

Do ręcznego cięcia plazmowego stosuje się przecinarki plazmowe – wyposażone w palnik do cięcia ręcznego. Do zautomatyzowanego cięcia plazmowego wykorzystuje się agregaty plazmowe przystosowane do pracy ze stołem CNC.

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl