Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Rodzaje spoin spawalniczych – oznaczenie i charakterystyka

0
Rodzaje spoin spawalniczych – oznaczenie i charakterystyka

Spoina spawalnicza, występująca także pod nazwami „spaw”, „połączenie spawane” i „złącze spawane” to miejsce połączenia materiałów (stopienia i zestalenia) w procesie spawania metali i tworzyw sztucznych. Rodzaje spawów i ich oznaczenia to wiedza, którą każdy spawający (także spawacz amator, hobbysta) powinien posiadać, a którą postaramy się przybliżyć w naszym krótkim poradniku – zapraszamy!

Pojęcia dotyczące spoiny spawalniczej

Z zagadnieniem samej spoiny spawalniczej i jej rodzajów wiąże się szereg pojęć, które używane są w dokumentacji technicznej i w materiałach dydaktycznych dla spawaczy – na pewno nie raz pojawiają się w naszym artykule, więc na dobry początek warto je poznać!

 • Lico spoiny – zewnętrzna część połączenia spawanego.
 • Grań spoiny – dotyczy tylko spoin jednostronnych, jest to część przeciwległa do lica spoiny, czyli powierzchnia spawu przetapiającego gardziel rowka.
 • Linia wtopienia – to linia, do której spawany materiał zostaje przetopiony.
 • Nadlew – wypukły element spawu wystający ponad materiał.
 • Strefa wpływu ciepła – zakres materiału, który (podczas spawania) ulega zmianom fizycznym i chemicznym (np. strukturalnym czy odpornościowym).
 • Spoina symetryczna – spaw o jednakowym kształcie po obu stronach (taki sam przekrój od strony lica i grani).
 • Szew przerywany – spaw ułożony w regularnych odstępach.
 • Szew ciągły – spaw ułożony bez odstępów, na całej długości złącza.

Budowa spoiny spawalniczej

Rodzaje spoin spawalniczych

Ze względu na różny kształt spawów, ich wygląd (zewnętrzny i przekrój wewnętrzny) zostały formalnie ustalone rodzaje spoin spawalniczych. Poniżej prezentujemy podstawowy podział na rodzaje spawów, natomiast warto wiedzieć, że każdy z nich może jeszcze mieć swoje własne podtypy czy warianty.

 • Spoiny czołowe – wykorzystywane do łączenia stykowego blach, prętów i rur. Wykonuje się je między ścianką elementu tworzącą jego grubość a drugim elementem. Przy spoinach czołowych należy uwzględnić grubość materiału, a także wymagania konstrukcyjne i trzeba przygotować spawane krawędzie.
 • Spoiny grzbietowe – wykorzystywane głównie do spawania cienkich blach. Na grubość spawu składa się wysokość złącza oraz głębokość linii wtopienia.
 • Spoiny pachwinowe – wykorzystywane m.in. do spawania blach dwiema metodami: zakładkową i nakładową i do wykonywania połączeń elementów ustawionych pod kątem. Lico spoin pachwinowych może być wypukłe, wklęsłe bądź płaskie, a sam spaw może być równoboczny lub nierównoboczny.
 • Spoiny brzeżne – podobnie jak spoiny grzbietowe wykorzystywane są głównie do łączenia materiałów cienkich (o grubości do 2-3 mm), podginanych podczas przygotowania. Ten rodzaj złącza spawanego powstaje bez spoiwa i zwykle na całej grubości blachy.
 • Spoiny otworowe – to rodzaj spawów, które powstają wyłącznie wtedy, gdy spoiwem wypełniany jest okrągły lub podłużny otwór w jednej z łączonych blach.
 • Spoiny bezotworowe – punktowe (gdy w blasze nie ma otworu, ale podczas spawania jedna blacha zostaje przetopiona i wtopiona w drugą, która znajduje się pod nią), liniowe (powstają w wyniku nagromadzenia spoin punktowych).

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – te podstawowe rodzaje złącz spawanych mogą też jeszcze być wykonywane w różnych wariantach. Dotyczy to zwłaszcza spoin brzeżnych – ich krawędzie mogą być bowiem podwinięte i przetopione w całości lub jedynie częściowo, oraz czołowych (tu wyróżnia się kilka typów: I, V, 1/2 V, Y, 1/2 Y, U, 1/2 U, V i 1/2 V o stromych brzegach). Niektóre rodzaje spoin są też lewostronne lub prawostronne.

Oznaczenia spoin spawalniczych

Każdy rodzaj spoiny spawalniczej ma ustalony własny symbol umowny, który jest stosowany np. na rysunkach technicznych. Taki znak umowny może być uzupełniany o znaki dodatkowe, wymiary i inne oznaczenia precyzujące.

Oznaczenia spoin spawalniczych, czyli symbole graficzne, wyglądem przypominają kształt wykonywanej spoiny.

 • Spoiny brzeżne oznacza się dwiema pionowymi kreskami z „ogonkami” wywiniętymi na zewnątrz (wyglądem przypominają litery „J”).
 • Spoiny grzbietowe przestawiane są w formie trzech pionowych kresek, ułożonych w takich samych odległościach od siebie.
 • Spoiny pachwinowe oznaczane są trójkątem prostokątnym równobocznym.
 • Spoiny otworowe oznacza się poziomą kreską zakończoną po obu stronach krótkimi pionowymi kreseczkami (przypomina odwróconą o 90° w prawo literę „C”).
 • Spoina bezotworowa punktowa to prosty okrąg.
 • Spoina bezotworowa liniowa to prosty okrąg z równoległymi, poziomymi kreskami przez niego przechodzącymi.

Spoiny czołowe – właśnie ze względu na mnogość wariantów – mają kilka różnych oznaczeń.

 • Spoina typu I oznaczana jest dwiema pionowymi kreskami.
 • Spoiny typu V i Y oznacza się literami „V” i „Y”, ale w wariancie 1/2 V i Y lewe krawędzie liter są „prostowane”.
 • Spoiny typu U mają oznaczenie w kształcie szerokiego „U” z pionową kreską na dole.
 • Spoiny typu V, ale ze stromymi brzegami, przedstawia się za pomocą poziomej kreski z odchodzącymi od niej (w górę i pod kątem) krótkimi kreskami, typu 1/2 V o stromych brzegach – niemal tak samo, ale jedna z tych krótkich kresek jest prostopadła.

Spoiny spawalnicze na rysunku technicznym

Konkretny sposób przedstawienia spoiny spawalniczej na rysunku technicznym jest też uzależniony od rodzaju rzutu – to może być np. przekrój poprzeczny, widok od góry (od strony lica), od dołu (od strony grani) lub z przodu. W zależności od rzutu operuje się różnymi rodzajami linii do pokazania poszczególnych części spoiny (m.in. liniami ciągłymi i przerywanymi, grubymi i cienkimi oraz wygiętymi w łuk).

Stosowane są także wcześniej wspomniane oznaczenia dodatkowe.

Oprócz symbolu umownego pojawiają się:

 • grubość i długość spoiny,
 • wymiary brzegów spoiny,
 • znaki dodatkowe (określające np. lico spoiny: płaskie, wklęsłe, wypukłe, grań: podpawaną, wykonanie: w montażu lub po zamkniętym obwodzie),
 • inne symbole informacyjne (np. informujące np. o jakości czy numerze spoiny bądź metodzie spawania).

FAQ:

Co to jest spoina spawalnicza?

Spoina spawalnicza to miejsce połączenia się materiałów (czyli miejscowe stopienie i zestalenie) w wyniku procesu spawania. Inne używane nazwy spoiny spawalniczej to „spaw”, „połączenie spawane” i „złącze spawane”.

Jakie są rodzaje spawów?

Podstawowe rodzaje połączeń spawanych to spoiny: czołowe, grzbietowe, brzeżne, pachwinowe, otworowe i bezotworowe (punktowe i liniowe).

Jak oznacza się połączenia spawane?

Oznaczenia spoin to symbole umowne – proste znaki graficzne, które przypominają kształt danego rodzaju spoiny. Na rysunkach technicznych są zwykle uzupełniane o oznaczenia dodatkowe, dotyczące np. wymiarów spoiny, rodzaju lica i grani spoiny, metody spawania czy numeru i jakości spoiny.

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


 ©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl