Rodzaj palników gazowych do spawania i cięcia

0
Rodzaj palników gazowych do spawania i cięcia

Główny podział palników gazowych

Rodzaj palników gazowych zależy od ich zastosowania oraz typu użytego gazu. Wyróżnić można palniki gazowe ze względu na ich parametry techniczne i różnice w działaniu. Podstawowy podział palników gazowych to:

  • palniki inżektorowe. Palniki inżektorowe, inaczej smoczkowe, to najczęściej wybierany sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu. Tego rodzaju palnik nadaje się zarówno do spawania metalu, jak i lutowania twardego, cięcia stali węglowych czy podgrzewania różnego rodzaju materiału. Właśnie ze względu na szeroki zakres zastosowań, to palnik inżektorowy cieszy się największą popularnością. Zasada jego działania polega na zasysaniu gazu z wykorzystaniem tlenu o odpowiednim ciśnieniu. Następnie gaz kierowany jest do komory mieszania wewnątrz korpusu palnika gazów.
  • palniki bezinżektorowe. Ten rodzaj palnika gazowego jest wykorzystywany znacznie rzadziej. Nadaje się przede wszystkim do cięcia blach o znacznej grubości. Zasada jego działania polega na przekazywaniu gazów palnych do specjalnego zbiornika, który znajduje się na zewnątrz palnika. Aby mieszanie gazu mogło odbywać się stale pod tym samym ciśnieniem, konieczne jest wykorzystanie dodatkowych reduktorów.

 

Rodzaje palników i ich podział ze względu na wykorzystanie

Palniki gazowe możesz wykorzystać do obróbki różnych materiałów, w tym metali kolorowych, stali, mosiądzu, aluminium czy blach o różnej grubości. Poszczególne typy palników gazowych nadają się nie tylko do spawania dwóch elementów. Wybierając odpowiedni palnik gazowy, z powodzeniem możesz wykonać zadanie, którego podstawą jest lutowanie twarde bądź lutowanie miękkie, podgrzewanie czy cięcie. Tym samym, wyróżnia się rodzaje palników gazowych, takie jak:

  • palniki gazowe do spawania,
  • palniki gazowe do lutowania,
  • palniki gazowe do podgrzewania,
  • palniki gazowe do cięcia.

Podział palników gazowych jest istotny, jeśli uwzględnia się również rodzaj użytego gazu. Tym samym, nabyć można:

  • palniki acetylenowo-tlenowe. Palniki gazowe tego rodzaju cieszą się największym powodzeniem, ponieważ ich zastosowanie jest uniwersalne. Sprawdzają się do spawania żeliwa, miedzi, stali, brązu czy aluminium, ale również do cięcia stali węglowych i metali niskostopowych. Ponadto można je wykorzystać do podgrzewania, opalania oraz lutowania twardego,
  • palniki propanowo-tlenowe. Wykorzystywany w tym przypadku gaz to propan. Ten palnik gazowy wykorzystuje się do spawania metali kolorowych, ale najlepiej sprawdza się do cięcia stali węglowych, lutowania twardego, podgrzewania oraz opalania,
  • palniki propanowo-powietrzne. Zasilanie tych palników gazowych następuje poprzez wykorzystanie mieszanki gazów palnych, propanu oraz butanu wraz z powietrzem atmosferycznym. Te palniki gazowe są najlepsze do cięcia grubych blach.

 

Uniwersalne palniki gazowe

Zakup palnika gazowego może stanowić spory problem, przede wszystkim dla początkującego spawacza. Czy na rynku dostępny jest uniwersalny palnik gazowy, z którego pomocą tak samo skutecznie można spawać różne materiały metalowe, jak i lutować, podgrzewać je, opalać czy ciąć?

Jeśli stawiasz na palnik gazowy o zróżnicowanym zastosowaniu, który sprawdzi się zarówno do pracy w domowym garażu, przydomowej pracowni majsterkowicza, jak i w profesjonalnym warsztacie czy zakładzie spawalniczym, wybierz palnik gazowy acetylenowo-tlenowy lub palnik propanowo-tlenowy.

 

[product id="157, 512, 514, 1372" limit="4"]

 

Palniki do cięcia

Palnik gazowy do cięcia możesz wybrać, uwzględniając rodzaj używanego gazu. Ten parametr ma znaczenie, patrząc na precyzyjne cięcie różnych materiałów, które są poddawane obróbce. Zgodnie z takim podziałem wybierz:

  • palniki gazowe do cięcia acetylenowo tlenowe, jeśli chcesz ciąć stal węglową i stal niskostopową. Te palniki gazowe uzyskują wysoką temperaturę płomienia w krótkim czasie i działają niezwykle precyzyjnie,
  • palniki gazowe do cięcia propanowo tlenowe, jeśli chcesz ciąć stal węglową i stal niskostopową, ale jednocześnie chcesz generować znacznie niższe koszty obróbki materiałów. Propan jest znacznie tańszym gazem palnym, niż acetylen,
  • palniki gazowe do cięcia bezinżektorowe. Tego rodzaju palniki wykorzystują bezinżektorowy system mieszania gazów. W ich przypadku po zmianie dyszy można stosować różne gazy palne, jak propan butan, acetylen czy gaz ziemny. Palniki do cięcia bezinżektorowe sprawdzają się do cięcia blach o znacznej grubości, na przykład do cięcia złomu.

 

Palnik gazowy do cięcia – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Pamiętaj, aby bez względu na rodzaj palnika gazowego, jego przeznaczenie czy typ używanego do jego pracy gazu, wybierać urządzenia tylko od sprawdzonych, renomowanych producentów. Palnik gazowy musi być najlepszej jakości, aby móc gwarantować nie tylko komfort pracy czy precyzję działania, ale również pełne bezpieczeństwo użytkowników. Wybierając palnik gazowy, zwróć uwagę na:

  • rozmiar palnika gazowego,
  • wagę palnika gazowego,
  • zastosowanie konkretnego sposobu mieszania gazów palnych.

Ponadto istotne są również parametry techniczne palnika gazowego, które będą wpływać na jakość efektów pracy, ale i wygodę wykorzystywania tego urządzenia. Możesz wybrać sprzęt, który kontroluje:

  • stopień wykorzystania paliwa,
  • ilość wytwarzanych wodorotlenków azotu,
  • precyzyjne dozowanie gazu,
  • skład spalin,
  • ilość tłoczonego powietrza, w tym nadmiar powietrza,
  • temperaturę płomienia,
  • zakres rażenia płomienia,
  • ciśnienie w stałych proporcjach.

Co istotne, przed użyciem palnika gazowego dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi. Zabezpieczaj palnik gazowy w sposób odpowiedni i nie korzystaj z niego w pomieszczeniach niewentylowanych bądź z niesprawną wentylacją ani w tych, w których znajdują się substancje łatwopalne. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo sobie i otoczeniu, a palnik gazowy będzie wykazywać żywotność i niezawodność przez wiele lat, nawet podczas jego intensywnej eksploatacji.

 

FAQ:

1. Jakie są rodzaje palników gazowych?

Palniki gazowe dzielą się na palniki inżektorowe oraz bezinżektorowe. Wyróżnić można palniki, w przypadku których stosuje się inny rodzaj gazu, to palniki gazowe acetylenowo-tlenowe, propanowo-tlenowe lub propanowo-powietrzne.

2. Czym charakteryzują się palniki do cięcia?

Palniki gazowe do cięcia można wyróżnić ze względu na rodzaj materiału, który jest poddawany obróbce. Palniki gazowe acetylenowo-tlenowe i propanowo-tlenowe nadają się do cięcia stali węglowych i niskostopowych, zaś palniki gazowe bezinżektorowe wykorzystasz do cięcia grubej blachy.

3. Jakie parametry uwzględniać przy wyborze palników gazowych?

Przede wszystkim weź pod uwagę rodzaj obróbki i typ materiału. Znaczenie ma też wykorzystywany gaz palny oraz system jego mieszania. Możesz zdecydować się na palnik gazowy uniwersalny do spawania, cięcia, opalania, lutowania twardego i podgrzewania albo palnik gazowy, który nadaje się tylko do precyzyjnego cięcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium