Najczęściej spotykane problemy w spawarkach MIG/MAG i jak je rozwiązać

0
Najczęściej spotykane problemy w spawarkach MIG/MAG i jak je rozwiązać

Typy spawarek – czym wyróżniają się urządzenia spawalnicze migomaty?

Na rynku dostępne są różne modele spawarek, ale do tych najczęściej wybieranych zaliczają się spawarki TIG oraz spawarki inwertorowe MIG MAG. To właśnie migomaty cieszą się największą popularnością, głównie dlatego, że są uniwersalne, a proces spawania z wykorzystaniem tych urządzeń jest naprawdę prosty w realizacji. Poznaj najważniejsze zalety, które mają wpływ na wybór migomatów. To przede wszystkim:

  • łatwość obsługi spawarki migomat. Spawanie rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku,
  • stabilność łuku, dzięki czemu spawanie migomatem jest precyzyjne,
  • zastosowanie migomatu jest relatywnie tanie,
  • metoda MIG MAG pozwala łączyć różnego rodzaju materiały, jak aluminium, stal nierdzewną, metale nieżelazne,
  • spawacze nie muszą posiadać specjalnych umiejętności, aby móc realizować proces spawania metodą MIG MAG,
  • migomaty dostępne są w postaci podstawowych spawarek, ale szczególną uwagę warto zwrócić również na atrakcyjne zestawy z dodatkowymi funkcjami, które dobiera się wedle charakteru pracy czy rodzaju materiałów, które mają być łączone.

 

Spawarki inwertorowe półautomaty – funkcje dodatkowe. Jaki migomat wybrać, by spawać bez problemów?

Wybór spawarek jest ogromny, dlatego sprzęt do trwałego łączenia materiałów metalowych bez problemu udaje się dobrać wedle indywidualnych potrzeb. Niezawodna spawarka migomat nie będzie awaryjna, a proces spawania aluminium, miedzi i innych materiałów będzie najlepszej jakości, jeżeli urządzenie do spawania będzie uwzględniać konkretny rodzaj materiału oraz warunki pracy. Dobre spawarki inwertorowe półautomaty spawalnicze MIG MAG mogą posiadać funkcje, takie jak:

  • regulacja indukcyjności spawanego materiału,
  • regulacja posuwu drutu, prędkość podawania drutu, czas upalania drutu,
  • regulacja napięcia łuku,
  • synergia MIG/MAG,
  • wyświetlacz LCD,
  • regulacja uchwytu spawalniczego.

 

[product id="1149, 1017, 1550, 1095" limit="4"]

 

Jakie problemy z migomatami występują najczęściej?

Problemy z migomatami występują najczęściej w wyniku niewłaściwego użytkowania sprzętu lub braku jego konserwacji. Awarie, które zgłaszane są najczęściej to:

  • przegrzanie spawarki,
  • zużycie uchwytu spawalniczego,
  • skoki napięcia łuku,
  • zły stan kabla zasilającego,
  • zwarcie płyty inwertorowej,
  • brak zasilania podajnika drutu.

Jeśli masz problem z odpowiednim działaniem spawarki migomat, tego rodzaju półautomat spawalniczy powinien zostać oddany w ręce fachowców. Próba samodzielnej diagnozy usterki albo naprawy urządzenia może skończyć się całkowitym zniszczeniem spawarki.

 

Rozwiązywanie problemów spawarki Mig/Mag — jak spawać migomatem?

Przed rozpoczęciem spawania operator powinien sprawdzić, czy spawarka migomat działa sprawnie, a wszystkie jej komponenty nie uległy awarii. Istotne jest również przygotowanie miejsca, w którym ma pracować spawarka oraz przygotowanie materiałów, które mają być łączone.

Spawanie migomatem odbywa się w osłonie gazów obojętnych, aby roztapiany materiał nie ulegał utlenieniu. Dla zachowania optymalnej jakości spawania konieczne jest jednak ustawienie konkretnych parametrów. Znaczenie ma między innymi:

  • rodzaj i natężenie prądu spawania,
  • napięcie łuku,
  • prędkość podawania drutu,
  • prędkość spawania.

Spawarki inwertorowe mogą być wykorzystywane tylko w warunkach, w których wdrożono odpowiednie zasady BHP. Operator spawarki migomat musi mieć właściwą ochronę oczu oraz strój roboczy. Rozpoczęcie pracy przebiega poprzez przyciśnięcie przycisku w uchwycie spawalniczym. Wtedy dochodzi do zajarzenia łuku, drut wysuwa się i topi. Zadaniem spawacza jest przesuwanie uchwytu spawalniczego po spoinie, aby połączyć materiał.

 

[product id="1239, 1743, 1450, 1314" limit="4"]

 

Utrzymanie spawarki Mig/Mag — konserwacja i czyszczenie

Aby utrzymać spawarkę MIG MAG w dobrej kondycji i niwelować ryzyko ewentualnych usterek tego sprzętu czy obniżenia jakości procesu spawania, o urządzenie tego rodzaju należy odpowiednio dbać.

Znaczenie ma przede wszystkim właściwe użytkowanie spawarki migomat, dlatego jej użytkownik powinien najpierw poznać wszystkie informacje zamieszczone w instrukcji obsługi. Jeśli w trakcie spawania aluminium, miedzi czy innego materiału operator zauważy jakiekolwiek niepokojące sygnały, spawarka migomat powinna zostać natychmiast odłączona od zasilania. Istotne jest także zachowanie właściwych warunków pracy. Spawarka migomat nie może być używana w bliskiej odległości od materiałów łatwopalnych, w pomieszczeniu musi być zachowany dobry przepływ powietrza.

Spawacze powinni na bieżąco kontrolować stan techniczny spawarki migomat. Trzeba wziąć pod uwagę, że wszystkie komponenty spawarki migomat ulegają zużyciu, dlatego konieczne jest regularne czyszczenie sprzętu oraz usuwanie pierwszych śladów użytkowania, na przykład rdzy. Aby poprawić jakość spawania, spawacze muszą reagować na wszelkie sygnały mogące świadczyć o awarii migomatu, a w razie konieczności wymienić część, która uległa usterce. Istotne są również warunki przechowywania spawarek MIG MAG. Urządzenie najlepiej trzymać w suchym pomieszczeniu, z daleka od wszelkich zanieczyszczeń.

 

Ile kosztuje migomat? Cena sprzętu zależy od wielu zmiennych!

Spawarki migomat charakteryzują zawsze atrakcyjne ceny, ale te zależą od różnych czynników. Najtańszą spawarkę MIG MAG można kupić już za kilkaset złotych i w tej podstawowej wersji świetnie sprawdzi się w przydomowym warsztacie do prac amatorskich. Cena spawarki zależy od parametrów sprzętu i dodatkowych funkcji, jakie może zawierać zestaw. Profesjonalne spawarki inwertorowe migomat można kupić za kilka tysięcy złotych. Ta inwestycja jest opłacalna, jeśli pod uwagę weźmiemy robotyzację spawania w zaawansowanym przemyśle blacharskim czy warsztacie samochodowym. Spawarka migomat o zaawansowanej technologii będzie najdroższa, ale nie ma wątpliwości, że taki sprzęt wykazuje doskonałe właściwości. Praca z nowoczesnym urządzeniem pozwoli osiągnąć wysoką jakość spoin oraz brak problemów w całym cyklu pracy. Na pewno warto zdecydować się na spawarkę MIG MAG z "wyższej półki".

 

FAQ:

1. Jakie problemy spawarki Mig Mag pojawiają się najczęściej?

Do najczęściej zgłaszanych problemów ze spawarkami MIG MAG zalicza się przegrzanie transformatora spawarki, zużycie uchwytu spawalniczego oraz skoki napięcia łuku. Awarie spawarki inwertorowej pojawiają się zazwyczaj podczas niewłaściwego użytkowania sprzętu albo złej konserwacji takiego urządzenia.

2. Jak przebiega proces spawania metodą Mig?

Spawanie metodą MIG odbywa się za pomocą łuku elektrycznego, który wytwarza się pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Łuk i jeziorko spawalnicze osłaniane jest gazem, aby roztopiony materiał nie uległ utlenieniu. Sam proces spawania uruchamia się po naciśnięciu przycisku w uchwycie spawalniczym.

3. Jakie dodatkowe funkcje spawarki inwertorowej pozwalają na bezproblemową pracę urządzenia?

Spawarki MIG MAG migomaty to urządzenia, w których zastosowano innowacyjną technologię. Sprzęty najlepszej jakości zawierają dodatkowe funkcje, takie jak wyświetlacz LCD, regulowany podajnik drutu, regulowany uchwyt spawalniczy, regulacja końcówki prądowej czy dodatkowa osłona jeziorka spawalniczego. Wszystkie pozwalają na komfortową pracę spawacza i osiąganie wysokiej jakości łączenia materiałów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium