Filtrowanie
Kategorie
Producent
Cena
  • od
    do

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Precyzyjny pomiar temperatury jest ważny nie tylko w medycynie czy branży spożywczej. Pirometry prezentowane w naszym sklepie to termometry w kształcie pistoletu na podczerwień. Doskonale sprawdzają się do prowadzenia pomiarów w miejscach trudno dostępnych, niebezpiecznych albo przy źródłach ciepła. Są wyjątkowo łatwe w obsłudze – wystarczy wycelować w dany obiekt i przycisnąć spust. Sprawdź na Handlowiec RS.

Pirometry

Pirometr na podczerwień 750C
Pirometry
Pirometr na podczerwień 750C
Producent: X-Inny
Cena:

249,00 zł

szt.
zobacz więcej

Sposób działania pirometrów laserowych

Powyższe pirometry dokładnie mierzą temperaturę powierzchni danego przedmiotu dzięki specjalnym czujnikom termicznym. Większość prezentowanych urządzeń posiada wskaźnik laserowy, który ułatwia wycelowanie i uzyskanie poprawnego pomiaru. Im większa odległość pomiędzy przedmiotem a pirometrem, tym większa plamka lasera pada na powierzchnię. Oznacza to, że akcesorium przelicza temperaturę z większej powierzchni.

W rzeczywistości pole pracy pirometru laserowego nie jest jednak idealnie ostre i nie ma wyraźnej granicy. Plamka powinna znajdować się więc na środku mierzonego obiektu i nie wychodzić poza jego brzegi. Aby zmierzyć temperaturę małych elementów, trzeba często znacznie zmniejszyć dystans. Optymalnie wielkość laserowego znacznika powinna być dwa razy mniejsza od powierzchni przedmiotu. Zapoznaj się z pirometrami dostępnymi w pozostałych spawalniczych.

Parametry pirometrów laserowych

Każdy materiał ma nieco inną zdolność wysyłania podczerwieni, co zależy od koloru oraz faktury powierzchni. W standardowych pirometrach laserowych współczynnik emisyjności ustawia się na 0,95 – uniwersalną wartość dla większości materiałów. W przypadku pracy z materiałami o wysokim połysku warto zastosować na ich powierzchni kawałek taśmy lub czarny, matowy lakier. Taśma czy farba przejmie wówczas temperaturę elementu i znacznie ułatwi uzyskać precyzyjny pomiar.

Kolejnym ważnym parametrem przy zakupie pirometru jest jego dokładność. Odchylenie od wartości rzeczywistej na poziomie ±2℃ i ±2% to standardowa dokładność w pirometrach o zakresie poniżej 1000℃. Przykładowo jeśli dany element w rzeczywistości ma temperaturę 50℃, 2% tej wartości, a więc możliwy błąd wynosi nie więcej niż 1℃. Przy wyższych temperaturach błąd jest odpowiednio wyższy.

Pirometr laserowy pobiera informacje o temperaturze nie tylko z punktu, w którym laser styka się z daną płaszczyzną, ale również z przestrzeni dookoła. Czerwona plamka sygnalizuje jedynie środek pola pracy pirometru. Rozdzielczość optyczna stanowi stosunek odległości pomiaru do średnicy pola pracy pirometru. Ten stały parametr pozwala dokładniej wyznaczyć obszar, z którego pobierane są promienie podczerwieni. Przykładowo rozdzielczość optyczna 12:1 oznacza, że na odległości 2 m średnica pola widzenia wynosi 16,6 cm.

Środki ostrożności

Ze względu na zastosowanie lasera w pirometrach podczas korzystania z nich należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno celować wskaźnikiem w oczy ludzi czy zwierząt. Podczas pobierania pomiaru z powierzchni o wysokim połysku warto sprawdzić, czy wiązka światła nie odbija się w pobliżu oczu przebywających niedaleko osób.

Zalety pirometrów

Pirometry laserowe cenione są zarówno w przemyśle, jak i zastosowaniach domowych. I nic dziwnego – to zaawansowane urządzenia, które zapewniają dokładny pomiar bez potrzeby zbliżania się do danego przedmiotu. Pirometry prezentowane w naszym sklepie różnią się głównie zakresem temperatur, dlatego każdy z nich ma nieco inne zastosowania. Do celów przemysłowych polecamy urządzenia z zakresem pomiarowym ponad 1000℃.

Przedstawione powyżej akcesoria warto mieć więc zarówno w skrzynce z narzędziami w garażu, jak i w profesjonalnych warsztatach. Pomiar temperatury następuje szybko, a margines błędu jest niewielki. Ich wielką zaletę stanowią podświetlane wyświetlacze, które umożliwiają intuicyjną obsługę także w ciemnych miejscach. W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Oferujemy fachową pomoc bez dopłat i z przyjemnością dobierzemy odpowiedni pirometr laserowy do Państwa potrzeb.

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium