Proces spawania MIG/MAG
Zanim przyjrzymy się sposobom na zaoszczędzenie gazu podczas spawania, warto skrótowo przypomnieć, jak wygląda proces spawania migomatem.
Przebieg procesu spawalniczego MIG/MAG polega na płynnym wysuwaniu drutu z uchwytu spawalniczego. Drut spawalniczy powoli topi się w elektrycznym łuku i miesza z materiałem – takie jeziorko spawalnicze krzepnie, tworząc spoinę, kiedy łuk się oddala. Aby było to możliwe, jeziorko spawalnicze musi pozostawać w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Gaz chłodzi także uchwyt spawalniczy, a ponadto może ograniczać rozpryski.
Aby rozpocząć spawanie w osłonie gazu aktywnego czy obojętnego trzeba jednak odpowiednio ustawić parametry urządzenia.
[product id="1313, 1314, 1458, 1636" limit="4"]
Parametry spawania w migomacie
Biegunowość prądu spawania
Podczas spawania MIG/MAG wykorzystuje się prąd stały o biegunowości dodatniej.
Napięcie łuku spawalniczego
Wartość napięcia łuku spawalniczego dobiera się odpowiednio do potrzeb. Zbyt wysokie napięcie łuku spawalniczego lub zbyt niskie powoduje powstawanie wad spawalniczych. Napięcie wyjściowe w urządzeniach iwnertorowych reguluje się płynnie, natomiast w starszych źródłach transformatorowych skokowo.
Prędkość podawania drutu
Przy pracy z migomatem podawanie drutu odbywa się płynnie. Prędkość podawania drutu powinna być dostosowana do napięcia – wówczas stapianie drutu zachodzi płynnie i stabilnie.
Natężenie prądu spawania
Natężenie dobiera się odpowiednio do grubości spawanego materiału i rodzaju spoiny. W przypadku spawania MIG/MAG to wypadkowa - wartości napięcia, prędkości podawania drutu, średnicy i rodzaju drutu oraz rodzaju gazu osłonowego.
Gaz osłonowy
Dobór gazu wpływa na jeziorko spawalnicze, dlatego warto przy wyborze uwzględnić jego rodzaj. Natężenie przepływu gazu również ma znaczenie – orientacyjnie przepływ powinien wynosić ok. 1 litr na minutę na każdy milimetr średnicy dyszy. Z powodzeniem można również zastosować inny przelicznik, dziesięciokrotność średnicy drutu. W przypadku drutu 1,6 mm będzie to więc 16 l/min. Poniżej wyjaśniamy, jaki gaz do migomatu powinien być najlepszy. Sprawdź dostępne możliwości.
Jaki gaz do migomatu? Rodzaje gazów do spawania MIG/MAG
Głównym zadaniem gazów osłonowych jest ochrona obszaru spawania przed działaniem warunków atmosferycznych. Dodatkowo dobór gazu ma wpływ na pracę ze spawarkami oraz efekty końcowe. Poniżej przedstawiamy gazy, które najczęściej wykorzystuje się podczas pracy z migomatami. Migomat jaki gaz - teraz już będziesz wiedzieć.
- Dwutlenek węgla – bardzo dobrze sprawdza się w roli chłodziwa, dzięki czemu chroni układ spawalniczy przed przegrzaniem. Niestety ma także swoje wady – spoina powstała podczas spawania dwutlenkiem węgla nie ma zbyt dobrych właściwości mechanicznych. Co więcej, wykorzystanie tego gazu emituje duże ilości odprysków spawalniczych.
- Argon – gaz obojętny stosowany w metodzie MIG np. do spawania stopów aluminium.
- Mieszanka Ar/CO2 – wykorzystuje się ją w metodzie spawania MAG do stali konstrukcyjnych niestopowych, nisko- oraz wysokostopowych, a także innych metali nieżelaznych. Mieszanka ta niestety nie zdaje egzaminu podczas pracy ze stalą nierdzewną z niską zawartością węgla.
- Inne mieszanki specjalistyczne – stosowane są przez profesjonalistów do uzyskania określonych parametrów technicznych spoiny. Przykładowo mieszanka argonu z helem sprawdza się do metali podatnych na utlenianie (aluminium, miedź, tytan, cyrkon, magnez).
Jak ustawić gaz w spawarce MIG/MAG?
Efekt i prędkość spawania migomatem zależy od kilku kwestii. Przed ustawieniem parametrów warto więc ocenić sytuację i odpowiednio się przygotować.
Średnica drutu spawalniczego ma wpływ także na przepływ gazu, jaki ustawicie Państwo przed pracą. Zbyt niski przepływ gazu osłonowego może nie wystarczać do osłony jeziorka spawalniczego, a zbyt wysoki – tzw. rozdmuchiwanie łuku spawalniczego. Dla orientacji prezentujemy tabelę przybliżającą, jak dostosować przepływ gazu do średnicy drutu spawalniczego.
Średnica drutu | Min. przepływ | Typowy przepływ | Maks. przepływ |
0,6-0,8 mm | 6-7 l/min | 8,5-10 l/min | 14 l/min |
0,8-1,2 mm | 8,5 l/min | 10-13 l/min | 19 l/min |
1,4-1,6 mm | 10 l/min | 14-16,5 l/min | 26 l/min |
Akcesoria, które pozwalają kontrolować zużycie gazu
Aby kontrolować przepływ gazu, możecie Państwo skorzystać ze specjalnych narzędzi do spawania. Zazwyczaj ciśnienie gazu z nowej butli jest większe, niż gdy butla była już użytkowana. Reduktory służą do utrzymywania stałego poziomu ciśnienia gazu, niezależnie od zmian ciśnienia wlotowego. Dzięki temu pozwala ograniczyć zużycie argonu czy dwutlenku węgla. Co ciekawe, reduktor należy dopasować do gazu, ponieważ każdy ma inną gęstość i ciężkość. Reduktor przeznaczony do argonu nie zawsze sprawdzi się więc do dwutlenku węgla.
Reduktory wyposażone są w manometry (zegary) oraz rotametry przypominające rurki z podziałką.
Podgrzewacze gazu są natomiast przydatne szczególnie podczas spawania w osłonie dwutlenku węgla. Jak sygnalizuje nazwa, takie artykuły służą podgrzewaniu gazów technicznych z butli, aby zapobiec zamarzaniu reduktora. Migomaty oraz wszystkie wymienione akcesoria do spawania znajdziecie Państwo w ofercie sklepu Handlowiec-RS – zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem!
Ustawienie gazu w migomacie – potencjalne nieszczelności
Zaskakująco często w instalacjach znajdują się nieszczelności, które powodują wysokie zużycie gazów osłonowych. Możecie Państwo przeprowadzić jednak test na nieszczelności. Na łączeniach poszczególnych elementów instalacji należy rozprowadzić nieco wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń – wydostający się gaz spowoduje powstanie piany. Po wykryciu nieszczelności trzeba dokręcić zawory i powtórzyć test, dopóki na łączeniach nie będzie pojawiała się piana. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda się Państwu dostosować zużycie gazu do pracy.
FAQ
- Jak ustawić parametry spawania MIG?
Wszystko zależy od tego, jak ma wyglądać spoina. Parametry trzeba więc na bieżąco dostosować do charakteru pracy. - Na czym polega oszczędzanie gazu w spawarce MIG?
Aby oszczędzić gaz podczas spawania MIG/MAG, trzeba dopasować jego przepływ do pracy i materiału, zastosować odpowiedni gaz, wykorzystać reduktory oraz sprawdzić szczelność instalacji. - Jaki przepływ gazu ustawić w migomacie?
To zależy od kilku czynników, przede wszystkim średnicy drutu spawalniczego oraz grubości spawanego metalu. Np. przy drucie 0,8mm przepływ z reguły ustawia się na poziomie 8-10 l/min.