Najlepszy palnik do spawania gazowego. Jaki wybrać?

0
Najlepszy palnik do spawania gazowego. Jaki wybrać?

Do czego służy palnik gazowy?

Zasada działania palnika gazowego jest prosta. Służy on do mieszania gazu palnego oraz tlenu. Dzięki takiej mieszance możliwe jest uzyskanie stabilnego płomienia. Aby palnik gazowy mógł działać odpowiednio, spawacz musi dobrać właściwą nasadkę. Dostępne są różnego rodzaju nasadki, a poszczególne z nich oznaczone są cyframi od 0 do 7. Właśnie od typu nasadki zależeć będzie wydajność palnika gazowego, czyli jego moc. Dobranie właściwego palnika może sprawiać problem przede wszystkim początkującym spawaczom, dlatego najpierw należy określić, jaka ilość gazu powinna przez niego przepływać w ciągu jednej godziny pracy. To ważne, uwzględniając rodzaj spawania gazowego i materiał, jaki ma być poddany spawaniu. Warto zastanowić się, co najczęściej będzie spawane. Palnik gazowy może być wykorzystywany do spawania stali, żeliwa, miedzi, aluminium, mosiądzu, metali niskostopowych czy metali kolorowych. Przyda się również do lutowania twardego oraz lutowania miękkiego.

 

Jak korzystać z palników gazowych do spawania?

Kiedy spawacz wybrał już odpowiednie palniki gazowe, pozostaje jeszcze kwestia ich użytkowania. Praca z palnikiem gazowym nie jest zbyt skomplikowana, ale warto poznać uniwersalne zasady, które ułatwią prawidłowe wykonanie tego zadania. Spawanie gazowe uda się perfekcyjnie, jeśli skorzystasz z kilku wskazówek. Oto kilka z nich:

  • zanim rozpoczniesz spawanie gazowe, ustaw prawidłowe ciśnienie robocze palnika,
  • w trakcie zapalania płomienia odkręć zawór tlenu,
  • przy gaszeniu płomienia zakręć zawór tlenu jako drugi.

Jeśli wiesz już, jaki palnik gazowy do spawania wybrać i w jaki sposób wykorzystać go do swojej pracy, nie zapomnij, że będą potrzebne Ci jeszcze dodatkowe akcesoria. W komplecie powinieneś nabyć również reduktor albo bezpieczniki oraz butle z gazem.

 

Ranking palników do spawania gazowego — zastosowanie z uwzględnieniem rodzaju gazu palnego

Planując zakup palnika do spawania gazowego, warto uwzględniać nie tylko własne potrzeby i preferencje, ale również opinie innych użytkowników czy parametry techniczne, które wpływają na użytkowanie i efekty pracy takiego sprzętu. Biorąc pod uwagę największą popularność konkretnych rodzajów, prezentujemy zestawienie najlepszych palników:

  1. Palniki acetylenowo-tlenowe. Tego rodzaju palniki gazowe są wybierane najczęściej, ponieważ wykazują wszechstronne, uniwersalne zastosowanie. Można wykorzystać je do spawania, ale też lutowania, podgrzewania czy cięcia.
  2. Palniki propanowo-tlenowe. Uznawane za najlepsze, uniwersalne palniki przez tych, którzy szukają nieco tańszej alternatywy. Propan jest gazem tanim, co pozwala zmniejszać koszty eksploatacyjne sprzętu.

Model palnika gazowego może różnić się w zależności od wybranego typu gazu palnego. W poniższym rankingu przedstawiamy więc zestawienie palników na podstawie najczęściej wybieranych rodzajów gazu:

  1. Palniki propanowo-tlenowe. To palniki, do których działania stosuje się propan. Można je wykorzystać do spawania gazowego metali kolorowych, jednak częściej używa się ich do opalania oraz cięcia stali.
  2. Palniki acetylenowo-tlenowe. Podstawą działania tych palników jest acetylen. Swoje zastosowanie znajdują w zakresie spawania, czyli łączenia materiału, takiego jak stal, żeliwo czy mosiądz, ale sprawdzają się równie dobrze do cięcia, lutowania twardego, lutowania miękkiego czy podgrzewania.
  3. Palniki propanowo-powietrzne. To palniki gazowe, w przypadku których wykorzystuje się mieszankę gazów propan i butan. Najczęściej służą do lutowania twardego oraz podgrzewania różnych materiałów.
  4. Palniki do cięcia. Nie stosuje się ich do spawania gazowego, wykorzystywane są do cięcia stali niskostopowych oraz węglowych. W procesie ich działania używa się mieszanek różnych gazów, zwykle jest to propan z tlenem.

 

[product id="480, 478, 477, 479" limit="4"]

 

Palnik inżektorowy i bezinżektorowy — na czym polega różnica działania?

Powszechnie używane są palniki inżektorowe, te bezinżektorowe spotyka się znacznie rzadziej. Aby poznać różnicę ich działania, warto poznać ogólną charakterystykę tych dwóch rodzajów palników gazowych. Tym samym:

  • palnik inżektorowy (smoczkowy) — jego praca polega na zasysaniu gazu przy użyciu tlenu, który następnie zostaje wtłoczony do komory mieszania. Aby palnik gazowy tego rodzaju mógł działać sprawnie, niezbędne jest dodatkowe wykorzystanie reduktora,
  • palnik bezinżektorowy — gaz trafia do komory przez reduktor równoprężny, a mieszany jest w korpusie palnika gazowego, bądź specjalnym zbiorniku.

Różnica pomiędzy palnikiem inżektorowym a bezinżektorowym polega nie tylko na parametrach technicznych w zakresie budowy sprzętu czy innym procesie mieszania gazu. Te dwa rodzaje palników gazowych znajdują także inne zastosowanie. P
alnik gazowy inżektorowy doskonale sprawdza się do precyzyjnego cięcia, podgrzewania oraz spawania, natomiast jego wadą może być większe ryzyko cofnięcia płomienia. Palnik gazowy bezinżektorowy nadaje się za to do cięcia blach o znacznej grubości, płomień ma większą długość, a w procesie jego działania nie występuje tak duże ryzyko cofnięcia płomienia.

 

Palnik gazowy do spawania – istotne parametry

Palniki gazowe należy wybierać, uwzględniając własne potrzeby w zakresie realizowania danych prac spawalniczych, ale pod uwagę trzeba wziąć również ich jakość. Palniki gazowe do spawania, lutowania czy cięcia najlepiej nabywać od renomowanych producentów, którzy dają gwarancję ich bezpiecznego użytkowania i zapewniają trwałość oraz wieloletnią żywotność takiego sprzętu. Przy wyborze palnika gazowego weź pod uwagę przede wszystkim parametry techniczne, które wskazują na konkretne zastosowanie urządzenia. W asortymencie sklepów spawalniczych znajdziesz między innymi:

  • palniki gazowe do spawania,
  • palniki gazowe do cięcia,
  • palniki gazowe do lutowania twardego,
  • palniki gazowe do lutowania miękkiego,
  • palniki gazowe do podgrzewania.

Bez względu na rodzaj palnika gazowego, zawsze zwracaj również uwagę na własny komfort pracy. Możesz wybrać palnik niewielkich rozmiarów, o niewielkiej wadze, który sprawdzi się doskonale do prac domowych, w przydomowym warsztacie czy pracowni każdego majsterkowicza. Do wyboru masz również profesjonalne zestawy wraz z reduktorem, butlą z gzem, wężem i kilkoma różnymi nasadkami, które cieszą się powodzeniem w profesjonalnych zakładach spawalniczych czy warsztatach.

 

FAQ:

1. Co to jest palnik gazowy inżektorowy?

To najczęściej używany palnik gazowy o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza się do spawania metalu, ale również do lutowania i cięcia. Jego działanie polega na tym, że tlen zostaje wtłaczany pod dużym ciśnieniem i zasysa gaz, który trafia do komory mieszania. Ten palnik gazowy wymaga ustawienia odpowiedniego ciśnienia przed rozpoczęciem pracy.

2. Na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze palnika gazowego do spawania?

Palnik gazowy należy wybierać, uwzględniając typ pracy, jaka ma być wykonana z jego zastosowaniem, rodzaj materiału, który ma być poddany obróbce oraz rodzaj gazu. Wyróżnia się palniki gazowe do spawania, cięcia, podgrzewania oraz do lutowania. Wykorzystywany gaz to najczęściej propan lub acetylen.

3. Jak wybrać palnik gazowy, biorąc pod uwagę rodzaj gazu palnego?

Producenci oferują różne rodzaje palników gazowych, które wybiera się ze względu na indywidualne potrzeby spawacza w zakresie realizowanych zadań. Do palników gazowych o uniwersalnym zastosowaniu, które są kupowane najczęściej, zalicza się palnik acetylenowo-tlenowy. Dostępne są również palniki propanowo-tlenowe czy propanowo-powietrzne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium