
Spawanie gazowe, znane też jako spawanie autogenem, wykorzystywano już w połowie XIX w.! Jest to jedna z pierwszych metod łączenia metali, a chętnie stosowana do dzisiaj. Co to jest spawanie gazowe? Jak się spawa gazowo? Jakie materiały można spawać gazowo? Jakie zalety ma metoda spawania gazowego, a jakie wady? Wyjaśniamy!
Co to jest spawanie gazowe i na czym polega?
Spawanie gazowe polega na stapianiu brzegów metali łączonych poprzez ich nagrzewanie płomieniem powstającym podczas spalania gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. Metoda spawania gazowego nazywana jest także „autogenem” i została wynaleziona już w XIX w. Wykorzystuje się ją też do dzisiaj – chociaż mamy do dyspozycji nowoczesne urządzenia do spawania elektrycznego, to w wielu sytuacjach sprawdza się najlepiej!
W ramach metody spawania gazowego stosuje się zwykle trzy rodzaje spoin:
- czołowe,
- pachwinowe,
- otworowe.
Płomień palnika służący do spawania powstaje na skutek spalania gazów palnych w atmosferze tlenu, a najczęściej wykorzystuje się acetylen, rzadziej wodór i propan. Acetylen nieprzyjemnie pachnie, ale nie jest toksyczny. Płomień acetylenu osiąga temperaturę nawet 3160° i ma bardzo dużą gęstość mocy.
Jakiego sprzętu potrzeba do spawania gazowego?
Do spawania gazowego potrzeba kilka przyrządów. Wszystkie je zebraliśmy w sklepie handlowiec-rs w kategorii Spawanie gazowe.
- Palnik. Palnik miesza gaz palny z tlenem tak, aby powstała mieszanka, która zapewni utrzymanie trwałego płomienia. Rodzaj oraz wydajność (moc) palnika dostosowuje się do typu i grubości materiału spawanego, ale można ją uzyskać poprzez samą wymianę dyszy palnika (np. dysza nr 2, o wydajności 300 l/h, sprawdza się do spawania blach ze stali węglowej o grubości do 2-3 mm).
- Reduktor. Reduktor obniża ciśnienie panujące w butli gazowej do ciśnienia roboczego. Odpowiada również za utrzymanie ciśnienia na stałym poziomie. Z reduktora gaz płynie przewodami do komory mieszania palnika, a następnie do dyszla. Współcześnie wykorzystuje się głównie reduktory dwustopniowe, które dobrze regulują i utrzymują ciśnienie robocze.
- Butle z gazem. Do spawania gazowego potrzebne są dwie butle: jedna z tlenem, druga z acetylenem. Pierwsza ma kolor niebieski, a druga kasztanowy. Butle muszą być przebadane i atestowane. Najczęściej wykorzystuje się te o pojemności 40 dm³. Zwykle są to butle-zbiorniki ciągnione bez szwu z wytrzymałej stali. Do butli potrzebne są również dwa bezpieczniki gazowe (niebieski i czerwony).
- Węże. Do obu butli oprócz bezpieczników potrzeba też węży: tlenowego oraz acetylenowego. Są wykonywane odpowiednio z gumy odpornej na działanie tlenu i z gumy odpornej na działanie węglowodorów. Mogą mieć także różne parametry, np. wyróżniamy węże tlenowe normalne i ciężkie. Te ostatnie mają większe średnice, zatem zwiększa się wartość ciśnienia roboczego.
Jak się spawa gazowo? Opis metody spawania gazowego
Spawanie gazowe to spawanie płomieniem acetylenowym. W zależności od rodzaju i grubości materiału oraz oczekiwanego efektu tworzy się spoinę czołową, pachwinową lub otworową. Kształt płomienia, jego kolor, temperatura i właściwości wynikają ze składu mieszanki, proporcji, jakie zawiera płomień acetylenowo-tlenowy. Spalając mieszaninę tlenu z gazem palnym, otrzymujemy płomień o bardzo wysokiej temperaturze.
W płomieniu palnika powstają trzy strefy, są to:
- jądro płomienia,
- strefa środkowa,
- kita płomienia.
Spawać gazowo możemy w dwie strony – na lewo lub prawo. Jeśli spawamy na prawo, to prowadzimy palnik od lewej do prawej ręki, kitę płomienia kierujemy na spoinę, a drut porusza się w płomieniu palnika. Z kolei podczas spawania na lewo palnik prowadzimy w drugą stronę i tym razem kitę płomienia kierujemy na rowek, a spoiwo postępuje już przed palnikiem.
Spawanie na prawo wiąże się z większą koncentracją ciepła, dlatego proces trwa krócej niż w przypadku spawania na lewo, dodatkowo mamy mniejsze zużycie gazów i spoiwa, a sama spoina charakteryzuje się lepszymi właściwościami i estetyką. Metoda spawania gazowego na lewo sprawdza się zwłaszcza do spawania cienkich blach (do 3-4 mm).
![]() |
Zobacz produkt: Spawarka Inwertorowa Trafilux Tig 210 AC DC Plus |
Jakie materiały można spawać gazowo?
Zastosowanie spawania gazowego to przede wszystkim różne prace naprawcze oraz remontowe w sytuacji, w której nie można zastosować innej metody spawania. Spawanie gazowe bardzo dobrze sprawdza się w warunkach terenowych czy podczas pracy na dużych powierzchniach, dzięki temu, że możliwości spawania nie ograniczają zasilanie i przewody.
Głównie metodę spawania gazowego wykorzystuje się do stali niskostopowych i niskowęglowych, a także żeliwa i mosiądzu. Stale wysokostopowe, aluminium czy miedź raczej nie są spawane gazowo, chyba że zastosujemy specjalne topniki, które pomagają usuwać warstwy tlenków utrudniające spawanie.
Zalety spawania gazowego:
- duża wydajność i szybkość spawania,
- spory zakres grubości materiału, który można spawać,
- niższy koszt wyposażenia w porównaniu do spawania elektrycznego,
- możliwość automatyzacji procesu spawania,
- możliwość spawania w trudnych warunkach (brak zasilania).
Wady spawania gazowego:
- nieco gorsza estetyka spoin niż w przypadku spawania elektrycznego,
- dość duże koszty gazów palnych i tlenu,
- ograniczona możliwość spawania różnych rodzajów materiałów,
- wymaga od operatora posiada specjalistycznych uprawnień,
- dosyć wysokie zagrożenie pożarowe i wybuchem w stosunku do innych metod.
Czy spawanie gazowe jest dla mnie? Czy sobie poradzę? Czy może lepiej sprawdzi się nowoczesna spawarka inwertorowa – migomat, spawarka TIG lub spawarka MMA? Z przyjemnością pomożemy rozwiać wątpliwości. Mamy czas wysłuchać i zrozumieć potrzeby naszego Klienta – zapraszamy do kontaktu z handlowiec-rs!
FAQ:
Na czym polega spawanie gazowe?
Spawanie gazowe polega na nadtapianiu brzegów metali łączonych poprzez ich nagrzewanie płomieniem powstającym podczas spalania gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. Zwykle w charakterze gazu palnego wykorzystuje się acetylen.
Co jest potrzebne do spawania gazowego?
Do spawania gazowego potrzebny jest głównie: palnik, reduktor, butle (tlenowa i acetylenowa), wytwornica acetylenu oraz bezpiecznik i węże (tlenowe i acetylenowe).
Kiedy spawamy gazowo, a kiedy elektrycznie?
Zastosowanie spawania gazowego ogranicza się zwykle do prac w ciężkich warunkach (teren, duża powierzchnia, brak możliwości podpięcia zasilania) oraz do materiałów takich jak stale niskostopowe i niskowęglowe, żeliwo oraz mosiądz, a w pozostałych wypadkach stosuje się najczęściej spawanie elektryczne.
Do miłego!
Zespół handlowiec-rs
©handlowiec-rs
Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.