Jaki kompresor wybrać: olejowy czy bezolejowy?

0
Jaki kompresor wybrać: olejowy czy bezolejowy?

Jaki kompresor wybrać: olejowy czy bezolejowy?

Kompresor olejowy czy bezolejowy – to jeden z najczęstszych dylematów osób, które potrzebują kupić tego typu urządzenie. Wszystko zależy od tego, jak często, jak długo i do jakich celów będzie wykorzystywany kompresor, czyli jakiej klasy czystości sprężonego powietrza wymagamy. Sprawdźmy, czym się różni kompresor olejowy od bezolejowego, jakie są zalety obu urządzeń i na które z nich się zdecydować w zależności od konkretnej sytuacji.

Czym się różni kompresor olejowy od bezolejowego?

Oba kompresory działają na tej samej zasadzie – powietrze spręża się pod wpływem pracy tłoka, który zmniejsza objętość powietrza, zwiększając tym samym jego ciśnienie. Różnica polega na budowie i sposobie eksploatacji tłoka kompresora. 

  • W kompresorze olejowym tłok smarowany jest olejem, który zmniejsza tarcie. Przez to w wytworzonym sprężonym powietrzu znajdują się cząsteczki oleju, czyli powstaje zjawisko „mgły olejowej”.
  • W kompresorze bezolejowym zastosowane są specjalne materiały o niskim współczynniku tarcia. Olej nie jest w ogóle wykorzystywany, dzięki czemu powietrze jest w 100% czyste.

 

[product search="sprężarka" limit="8" onlyAvailable="true"] 

Jaki kompresor jest lepszy: olejowy czy bezolejowy?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc ciężko stwierdzić, które urządzenie jest „lepsze”. Przed zakupem należy zapoznać się ze specyfiką pracy obu rodzajów kompresorów i zastanowić się, w jaki sposób urządzenie będzie głównie wykorzystywane, ale też jaki jest nasz poziom wiedzy i doświadczenia. To kluczowy moment decyzji zakupowej.

Zalety kompresora olejowego:

  • wysoka wydajność,
  • niska awaryjność, 
  • zwykle niższy koszt zakupu w porównaniu z kompresorami bezolejowymi, 
  • niskie koszty eksploatacji i ewentualnych napraw. 

Wady kompresora olejowego:

  • obecność cząsteczek oleju w sprężonym powietrzu („mgła olejowa”, „plucie olejem”),
  • konieczność prawidłowej eksploatacji – m.in. wymiany oleju po przepracowaniu konkretnej liczby godzin, regularnego czyszczenia i przeprowadzania przeglądów.

Do czego wykorzystuje się kompresor olejowy?

Kompresor olejowy znajduje zastosowanie we wszystkich rodzajach prac, w których obecność oleju w sprężonym powietrzu nie jest problemem – m.in. podczas prac wulkanizacyjnych oraz gdy powietrze jest wykorzystywane jako medium do zasilania narzędzi i urządzeń pneumatycznych. 

Kompresor olejowy

 

Kompresory olejowe wykorzystuje się też w sytuacjach, gdy po zastosowaniu odpowiednich filtrów możemy wyeliminować „mgłę olejową” i uzyskać wymaganą klasę czystości powietrza np. do malowania (zasilania pistoletów lakierniczych), w branżach: m.in. motoryzacyjnej, blacharskiej, lakierniczej.

Pistolet lakierniczy

Zalety kompresora bezolejowego:

  • wysoka jakość i czystość sprężonego powietrza,
  • możliwość szerokiego zastosowania np. oczyszczanie układów elektronicznych, zasilanie urządzeń dentystycznych, transport i pakowanie produktów w branżach: farmaceutycznej, kosmetycznej, chemicznej, spożywczej (w których sprężone powietrze może mieć kontakt z produktem),
  • łatwa obsługa,
  • urządzenie przyjazne środowisku (bez emisji szkodliwych substancji),
  • polecany do lekkich prac garażowo-domowych.

Wady kompresora bezolejowego:

  • wyższy koszt początkowy inwestycji,
  • wyższe koszty napraw i serwisowania,
  • mniejszy wybór dostępnych pomp.

Do czego wykorzystuje się kompresor bezolejowy?

Kompresor bezolejowy wykorzystuje się zwykle do oczyszczania układów wrażliwych na olej oraz w specjalistycznych zastosowaniach, gdy wymagane jest w 100% czyste sprężone powietrze bez oleju, zapachu i smaku.

Kompresor bezolejowy

 

Ze względu na małe rozmiary i łatwość obsługi kompresor bezolejowy jest polecany do prac amatorskich, hobbystycznych, remontowych, w garażu i przydomowym warsztacie (np. do malowania niewielkich konstrukcji).

Jaki kompresor kupić: olejowy czy bezolejowy?

Na kompresor bezolejowy zdecyduj się wtedy, gdy będziesz wykorzystywać urządzenie jedynie sporadycznie i przez krótki czas – w domu i garażu, do prac amatorsko-hobbystycznych. W takim wypadku ważna jest łatwa, intuicyjna obsługa, bezproblemowa eksploatacja i pełna mobilność! Ten wariant kompresora należy wybrać także wtedy, gdy potrzebna jest wysoka czystość sprężonego powietrza, a nie ma możliwości zastosowania układów filtrujących, uzdatniających.  

Kompresor olejowy przeznaczony jest do zastosowania profesjonalnego np. w zakładach i warsztatach samochodowych, lakierniczych i blacharskich. Gdy niezbędna jest intensywna praca urządzenia, a jednocześnie cząsteczki oleju w sprężonym powietrzu są dozwolone lub poprzez filtrację można się ich pozbyć, aby uzyskać odpowiednią klasę czystości powietrza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu kompresora?

Niezależnie od rodzaju kompresora zwróć uwagę na jego: 

  • wydajność (dostosowaną do rodzaju pracy), 
  • maksymalne ciśnienie robocze (w pracach domowo-hobbystycznych zwykle do 8 barów), 
  • pojemność zbiornika (do zastosowań domowych wystarczy od 50 do 150 litrów), 
  • sposób eksploatacji (np. częstotliwość wymiany oleju), długość gwarancji.  

Jaki kompresor wybrać, które są godne polecenia?

 

W handlowiec-rs mamy czas na to, aby wysłuchać Klienta i zrozumieć jego potrzeby. Zapraszamy do kontaktu, a wspólnie wybierzemy odpowiednie urządzenie.

FAQ: 

Kompresor olejowy a bezolejowy – czym się różnią?

Kompresor olejowy wykorzystuje olej do smarowania współpracujących elementów tłoka i cylindra. W kompresorze bezolejowym zastosowane są materiały o niskim współczynniku tarcia, więc olej nie jest potrzebny. Kompresor bezolejowy to wysoka jakość sprężonego powietrza bez drobinek oleju.

Jaki kompresor wybrać do użytku domowego?

Jeśli kompresor będzie wykorzystywany do lekkich prac, sporadycznie, warto zdecydować się na kompresor bezolejowy, który jest mniejszy i lżejszy, łatwiejszy w obsłudze i eksploatacji.

Jakie są plusy i minusy kompresora bezolejowego?

Kompresor bezolejowy to przede wszystkim czyste powietrze, bez „mgły olejowej”. Nie ma konieczności stosowania drogich filtrów „mgły olejowej” – pod względem zawartości cząsteczek oleju w powietrzu mamy w 100% czyste powietrze. Minusem są mniejsze wydajności dostępnych pomp. 

 

Do miłego!

Zespół handlowiec-rs

 


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium