Doradzimy gratis! Zadzwoń tel. 660-117-630 jesteśmy dla Ciebie codziennie od 6:30 i tak długo jak potrzeba

Sprawdź, jak oceniają nas Klienci 


» przeczytaj wszystkie opinie

Jaka spawarka TIG AC DC czy DC?

0
Jaka spawarka TIG AC DC czy DC?

Jaka spawarka TIG ? Wprowadzenie do metody.

Wielu z Was stoi przed wyborem czy wybierać spawarkę TIG, a jeśli tak to jaką wybrać. Zanim postaramy się pomóc Wam znaleźć odpowiedź na to pytanie, to przejdźmy może do kilku słów wprowadzenia o metodzie spawania TIG.

Jest to metoda, która zyskuje na coraz większej popularności. Tak naprawdę w użytku przemysłowym i profesjonalnym jest bardzo popularna od lat, a dodatkowo zauważany jest trend wzrostowy również wśród hobbystów.

Spawanie TIG przebiega w osłonie gazów obojętnych, najczęściej jest to czysty Argon, Hel lub mieszanina gazów. Źródłem ciepła jest łuk spawalniczy, który jarzy się pomiędzy elektrodą wolframową (nietopliwą), a materiałem spawanym. Stopiony materiał rodzimy tworzy jeziorko spawalnicze, które po zastygnięciu tworzy spoinę. W zdecydowanej większości przypadków, spawanie TIG wymaga dodawania do jeziorka drutu spawalniczego w postaci okrągłych prętów. Dodawane przez nas spoiwo, powinno być zbliżone składem do spawanego materiału. Z uwagi na to stosujemy różne druty takie jak: drut stalowy SG3, drut aluminiowy, drut nierdzewny lub kwasoodporny.

Do spawania metodą TIG potrzebna jest spawarka TIG, która powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb spawacza.

Spawarka TIG – rodzaje urządzeń i ich zastosowanie.

Podstawowy podział źródeł spawalniczych do spawania metodą TIG to:

  • spawarki TIG DC – prąd stały na wyjściu,
  • spawarki TIG AC/DC – prąd przemienny lub prąd stały na wyjściu.

Skąd taki podział? Wynika to z rodzaju materiału jaki może być spawany określonym prądem. I tak prądem stałym DC, możemy pospawać stal czarną, stal nierdzewną, stal kwasoodporną i inne gatunki stali. Możemy też pospawać stopy tytanu. Natomiast do spawania aluminium i jego stopów potrzebne jest źródło AC. Dlaczego? Powierzchnia aluminium pokryta jest warstwą tlenków, przez którą podczas spawania TIG trzeba się przebić. Spawając prądem stałym nie mamy takiej możliwości, dlatego potrzebujemy spawać prądem przemiennym AC. Więcej informacji o tym jakie zjawiska zachodzą podczas spawania aluminium podamy w osobnym tekście. Na potrzeby wyboru spawarki tyle informacji powinno wystarczyć.

Spawarka TIG DC, jeśli tak to jaka?

Dzisiejsze spawarki TIG DC wykonane są w technologii inwertorowej. Stosowane są zarówno w przemyśle, jak również w domowych warsztatach. Najczęściej stosowane są do spawania na stanowisku stacjonarnym elementów ze stali konstrukcyjnej, nierdzewnej i kwasoodpornej. Znajdują też szerokie zastosowanie podczas spawania w terenie np. elementów ze stali kwasoodpornej w branży spożywczej, przy spawaniu balustrad i innych elementów.

Spawarka TIG DC powinna posiadać wszystkie niezbędne funkcje, które potrzebne będą użytkownikowi. Do prostych prac spawalniczych wystarczy spawarka z takimi funkcjami jak opadanie prądu, wypływ gazu i prosty puls. Takim modelem jest np. Magnum THF 201P, który w sprzedaży jest od dobrych kilku lat. Warto też zastanowić się nad bardziej rozbudowanym źródłem. Np. spawarką TIG z pełnym wykresem przebiegu prądu i pełną modulacją pulsu. Popularne i niezawodne modele to np. Sherman DIGITIG 200 DC oraz Magnum THF 206P.

Spawarka TIG AC DC do aluminium, jak wybrać?

Jeżeli poszukujecie spawarki do aluminium, to prawdopodobnie wybór padnie na spawarkę TIG AC/DC. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo modeli i można wybrać urządzenie, które praktycznie w 100% zaspokoi potrzeby danego użytkownika. Żeby jednak dokonać dobrego wyboru, trzeba poświęcić trochę czasu na analizę lub skorzystać z porad eksperta.

Przy wyborze spawarki TIG AC/DC należy kierować się przede wszystkim jej funkcjonalnością i oczywiście przeznaczonym budżetem na inwestycje. Przy wyborze spawarki należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: zasilanie, zakres prądów spawania, wykres przebiegu TIG, możliwość regulacji częstotliwości AC, możliwość i zakres regulacji balansu AC, funkcja spawania TIG z pulsem i inne dodatkowe funkcje, które mogą okazać się dla nas przydatne.

Do popularnych i cenionych modeli zaliczamy:

Prąd spawania w spawarce TIG, a grubość materiału.

Przy wyborze spawarki TIG, nie możemy zapominać o grubości materiałów jakie będą spawane. Przyjmuje się, że na 1mm grubości materiału potrzebujemy od 40A do 50A. Popularne spawarki TIG o prądzie spawania do 200A, będą więc odpowiednie do spawania materiałów do 5mm. Oczywiście, jeżeli materiał jest ukosowany, to ta wartość graniczna wzrasta. Ważna informacja dla wszystkich poszukujących spawarki do naprawy felg. Spawarka TIG do spawania aluminiowych felg, powinna spawać prądem od 250 amper w górę. Optymalnym wyborem będą spawarki o prądzie spawanie powyżej 300 amper z uchwytem chłodzonym cieczą. Takim źródłem jest np. Sherman DIGITIG 315 MultiPro AC/DC.


©handlowiec-rs

Tekst autorski członków zespołu handlowca, napisany w oparciu o wiedzę własną, nabyte uprawnienia i doświadczenie oraz informacje pozyskane z literatury fachowej. Zabronione jest kopiowanie w całości lub fragmentach bez wiedzy i zgody autora. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl