Najważniejsze cechy dobrej przecinarki plazmowej — jak wybrać najlepszą?

0
Najważniejsze cechy dobrej przecinarki plazmowej — jak wybrać najlepszą?

Co to jest przecinarka plazmowa?

Zastanawiasz się, jaką przecinarkę plazmową warto kupić? Najpierw poznaj charakterystykę tego urządzenia, aby wybrać sprzęt wedle indywidualnych potrzeb.

Do czego służy przecinarka plazmowa? Jak sama nazwa wskazuje, tym zaawansowanym technologicznie sprzętem udaje się bez problemu przecinać różnego rodzaju elementy z metalu.

Co może przeciąć plazma?

Przecinarki plazmowe służą do cięcia materiałów przewodzących prąd. W praktyce jest to najczęściej:

 • stal czarna,
 • stal nierdzewna,
 • stopy aluminium.

[product id="657, 534, 646, 792" limit="4"]

 

Co ważne, w przypadku wykorzystania przecinarek plazmowych obrabiany materiał nie musi być wcześniej specjalnie przygotowany. Oznacza to, że nie musi być na przykład wcześniej czyszczony.

Przecinarkę plazmową z powodzeniem można wykorzystać do cięcia blachy, siatki, rur czy kształtowników i innych elementów konstrukcyjnych z metalu.

Czy przecinarka plazmowa może ciąć drewno lub tworzywo sztuczne?

Przecinarka plazmowa działa szybko, niezwykle precyzyjnie i charakteryzuje ją niezawodność, ale trzeba przyznać, że w przypadku tego urządzenia istnieją również pewne ograniczenia. Należy zwrócić uwagę, że tego rodzaju sprzęt przecina jedynie materiały, które przewodzą prąd. Właśnie dlatego przecinarka plazmowa nie nadaje się do cięcia drewna ani elementów z tworzyw sztucznych. Plazma nie nadaje się również do przecinania powierzchni szklanych.

Jak wygląda technika cięcia plazmą?

Cięcie plazmowe jest jedną z bardziej zaawansowanych technik przecinania materiałów metalowych o różnej grubości. Przecinarka plazmowa wykorzystuje łuk elektryczny, który jarzy się pomiędzy elektrodą a obrabianą powierzchnią. W ten sposób powstaje strumień plazmowy, który powoduje topnienie metalu, a następnie wydmuchanie go z powstałego otworu.

Co istotne, przecinarka plazmowa może być wykorzystywana na wiele sposobów. Zastosowanie tego sprzętu polega najczęściej na:

 • cięciu od krawędzi do krawędzi, tzw. cięcie standardowe,
 • cięciu ukośnym, dzięki któremu przecięcie następuje pod pewnym kątem,
 • cięciu szablonowym według konkretnego wzoru,
 • cięciu łączonym, jeśli przecięcie ma być równe i jednoczesne na kilku blachach,
 • cięciu automatycznym, jeśli przecinarka plazmowa zostanie zainstalowana na stole CNC,
 • żłobieniu.

Dostosowanie przecinarki plazmowej jest możliwe w przypadku potrzeby cięcia indywidualnego, ale w produkcji coraz częściej plazma stanowi również jeden z elementów zautomatyzowanej maszyny do obróbki.

Zaletą przecinarki plazmowej jest możliwość dostosowania cięcia materiałów przewodzących prąd, ustawiając konkretny zakres grubości. Grubość cięcia plazmowego wynosi od 0,5 mm do 80 mm.

Jaka plazma do cięcia jest najlepsza? Kryteria, które warto uwzględnić przy wyborze

Chcesz wiedzieć, jaką przecinarkę plazmową wybrać? Dobra przecinarka plazmowa wyróżnia się co najmniej kilkoma istotnymi kryteriami. Zweryfikuj ranking przecinarek plazmowych, uwzględniając między innymi te parametry:

 • Maksymalny prąd cięcia plazmowego. Tzw. amperaż mówi o tym, jak grube materiały metalowe można ciąć, wykorzystując plazmę i jaka jest prędkość cięcia plazmowego. Wartość ta wynosi od 20 do nawet 200 A,
 • maksymalna grubość cięcia plazmowego,
 • cykl pracy przecinarki plazmowej. Uwzględnia on czas intensywnej eksploatacji sprzętu oraz odpoczynku urządzenia, uwzględniając 10-minutowy odcinek. Każda przecinarka plazmowa nagrzewa się i potrzebuje przerwy, aby ostygnąć.

Jeśli chcesz zainwestować w naprawdę dobrą jakość cięcia plazmowego, wybierz urządzenie, które ma gniazdo EURO i dodatkowy uchwyt. Wartością dodaną będzie również filtro — reduktor powietrza, który służy do oczyszczania sprężonego powietrza i manometr do kontroli ciśnienia powietrza podczas pracy.

Prąd cięcia i cykl pracy – najważniejsze parametry plazmy

Prędkość cięcia przecinarką plazmową ma znaczenie, jeśli pod uwagę bierze się jakość pracy. Zbyt mała prędkość cięcia metali może przyczynić się do powstania większej szczeliny, a za duża prędkość cięcia może wywołać brak przecięcia.

Rodzaj i ciśnienie gazu plazmowego, to kolejny parametr, który ma znaczenie, patrząc na jakość i cykl pracy przecinarki plazmowej. Początkowo w tego rodzaju urządzeniach stosowano argon, a później tańszy azot. Dzisiaj w popularnych przecinarkach plazmowych wykorzystuje się zasilanie sprężonym powietrzem. Najlepiej jeśli ciśnienie powietrza waha się w przedziale 4-7 bar.

Akcesoria do cięcia plazmą

Jeśli wiesz już, jaka plazma do cięcia jest najlepsza, poznaj dodatkowe akcesoria dedykowane tym urządzeniom, aby cięcie plazmowe mogło odbywać się przy zachowaniu jeszcze większego komfortu i wyróżniało się doskonałą stabilnością. Aby cięcie plazmą było jeszcze wygodniejsze, warto nabyć specjalne przyssawki lub podstawę magnetyczną. Jeśli chcesz stosować cięcie skośne, do zestawu dołącz cyrkiel z regulacją kąta cięcia. Cyrkiel sprawdzi się też doskonale, jeśli cięcie plazmowe zakłada wycinanie trudnych kształtów.

Dlaczego warto korzystać z przecinarki plazmowej?

Przecinarka plazmowa wykorzystuje zaawansowaną technologię łuku elektrycznego, dzięki któremu można ciąć metal szybko i dokładnie. Najważniejsze zalety przecinarki plazmowej to:

 • doskonała precyzja cięcia,
 • krótszy czas pracy,
 • możliwość cięcia w trudno dostępnych miejscach,
 • możliwość cięcia skomplikowanych kształtów,
 • możliwość cięcia materiałów różnej grubości,
 • czystość cięcia,
 • możliwość dostosowania plazmy do cięcia ręcznego oraz dołączenia przecinarki plazmowej do zautomatyzowanej instalacji produkcyjnej,
 • możliwość dostosowania sposobu cięcia plazmowego, na przykład ukośnego.

Czy przecinarką plazmową da się spawać?

Zastosowanie przecinarek plazmowych jest uniwersalne i różnorodne. Najczęściej tego rodzaju urządzenia służą do cięcia metali, natomiast warto podkreślić jego wyjątkowe możliwości, uwzględniając żłobienie. Stosując żłobienie, plazmą można realizować również spawanie metalowych elementów. Spawanie plazmowe, to rodzaj spawania oporowego. Wykorzystuje się je najczęściej w zautomatyzowanych, skomplikowanych instalacjach produkcyjnych.

FAQ:

1. Jaką przecinarkę plazmową warto kupić?

Dobra przecinarka plazmowa wyróżnia się wysokim amperażem, dużą grubością cięcia metali i posiada dodatkowe elementy ułatwiające pracę. Korzystanie z przecinarki plazmowej ułatwia cyrkiel do wycinania okręgów czy specjalne przyssawki. Dobrej jakości przecinarka plazmowa, to spora inwestycja finansowa.

2. Do czego służy przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa służy do cięcia materiałów przewodzących prąd, takich jak żeliwo, stal nierdzewna, miedź czy aluminium. Plazma nie nadaje się do przecinania drewna, szkła ani tworzyw sztucznych.

3. Jakie są najważniejsze zalety przecinarki plazmowej?

Przecinarka plazmowa w porównaniu z tradycyjnym sprzętem do cięcia (np. piłą mechaniczną) działa o wiele szybciej, wydajniej, a cięcie plazmowe jest doskonale precyzyjne. Okazuje się, że przecinarka plazmowa działa nawet 7 razy szybciej, niż urządzenia do cięcia, które wykorzystują standardową technikę tlenowo-gazową.

Komentarze do wpisu (0)

do góry

handlowiec-rs © Copyright All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja gabiec.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium